שאול רסקין

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב שאול רסקין

הרב שאול רסקין (כ' מנחם אב תער"ב - ג' כסלו תשס"ז) היה מראשוני החקלאים בכפר חב"ד.

תולדות חיים[עריכה | עריכת קוד מקור]

ילדותו[עריכה | עריכת קוד מקור]

נולד בכ' מנחם אב תרע"ב ברודניא שעל יד ליובאוויטש להוריו שהיו מגזע החסידים מזמן אדמו"ר הזקן. אביו הרב שלמה רסקין בנו של הרב חיים בן ציון רסקין וזוגתו מרת דבוניא, ואמו מרת בתיה חיה יענטא בתו של הרב ר' מיכאל צ'ערבינער.

ילדותו עברה עליו בצל השלטון הקומוניסטי שהיה אז בראשית דרכו, ואביו ר' שלמה דאג לו ולאחיו למלמדים חסידיים שלימדו אותם במחתרת מתוך מסירות נפש.

בזמן מלחמת העולם השנייה נאלץ לברוח מהעיירה גורקי (ניז'ני נובגורוד כיום) בה התגוררו הוריו בעת ההיא מפחד השלטונות שרצו לגייסו לצבא הרוסי. הוא ברח לטאשקענט יחד עם אחותו מרת לובא זרחי.

בטשקנט שלח ר' שאול ידו במסחר ועשה חיל בעסקיו, ופיזר מהונו הרב לענייני צדקה וחסד.

חתונתו[עריכה | עריכת קוד מקור]

בשושן פורים תש"ה נשא לאישה את זוגתו מרת פריידא בתו של הרב ר' יעקב זכריה מסקליק.

עם תום המלחמה, נמלטו כנתינים פולניים מרוסיה יחד עם אנ"ש לווינה, בהמשך דרכם שהו תקופה קצרה במחנה שוועבישהאל, לאחר מכן עברו (דרך צרפת) לארץ הקודש על פי הוראת וברכת אדמו"ר הריי"צ.

בכפר חב"ד[עריכה | עריכת קוד מקור]

עם הגיעם ארצה פנה אליהם רבה של בני ברק הרב יעקב לנדא והציע להם שיעברו להתגורר בבני ברק תוך שהוא מבטיח להם דירה וכי ידאג לכל מחסורם ויסדר אותם בתנאים טובים, הם שאלו את הרבי הריי"צ מה לעשות והרבי הורה להם לא לעזוב את הקבוצה, וכך הגיעו יחד עם כל הקבוצה והתיישבו בכפר חב"ד בשנת תש"ט. ר' שאול היה מראשוני החקלאים בכפר-חב"ד.

בהזדמנות מסוימת הוצע לר' שאול משרת עבודה בתל אביב. חשב ר' שאול אולי כעת תבוא העת להיפרד מעבודת החקלאות המפרכת. אולם ראשית דבר יש לשאול זאת אצל הרבי. תשובת הרבי הייתה להישאר בעיסוקו בחקלאות בכפר חב"ד.

באחת היחידויות אצל הרבי ביקש ברכה עבור בנותיו שיזכו לחתנים חסידיים ויראי שמים והרבי בירכו בברכה מיוחדת שיזכה לראות נחת מכל חתניו.

במשך עשרות בשנים תרם ותמך בישיבות תומכי תמימים לוד וכפר-חב"ד.

בשמחת תורה, בכ"ד טבת ובימים נוספים התקיימו התוועדויות בביתו עם זקני החסידים וידידי משפחה.

פטירתו[עריכה | עריכת קוד מקור]

נפטר בשיבה טובה באור ליום שישי ג' כסלו תשס"ז ונטמן בערב שבת אחר חצות בעיר הקודש ירושלים בחלקת חב"ד הר הזיתים.

משפחתו[עריכה | עריכת קוד מקור]