קונטרס ומעין מבית ה'

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף קונטרס ומעין)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שער הקונטרס

קונטרס ומעין מבית ה' יצא והשקה את נחל השיטים כולל סדרת מאמרי חסידות של אדמו"ר הרש"ב, העוסקים בביאור הפסוק הנ"ל על פי החסידות.

תוכן הקונטרס[עריכה]

בכל יהודי יש התוקף הנובע מהחכמה שבנפש והוא המעין המשקה גם את נחל השטים, שטות היצר הרע. הנלכד בפתויי היצר הרע צריך לעורר תוקף זה. בכך יוכל לעשות בפועל ההיפך מנטיותיו הטבעיות ובזה יברר את חומרו הגס ויתנהג על פי הדעת דקדושה.

נסיבות חיבור הקונטרס[עריכה]

את קונטרס ומעין חיבר הרבי הרש"ב לאור בקשתם של ארבעים וששה קהילות חסידיות לחומר לימודים בחסידות, שיהיה לפי ערכם ויביא לחיזוקם בעבודת ה' על פי דרכי החסידות. ואכן, כלשונו של הרבי הריי"צ, הקונטרס, למרות תכנו העמוק והעשיר, מבואר באופן כזה "שגם אנשים בינונים יוכלו להבינו".

הקונטרס במקורו נאמר בהמשך של שבעה מאמרים, החל מי"ב תמוז תרס"ג, שאח"כ נכתבו כתבנית הקונטרס בשפה פשוטה שתהיה לפי ערך הבעלי בתים.

הקדמה לקונטרס כוללת יומן ארוך ומפורט של אדמו"ר הריי"צ הכולל את הרקע לכתיבת הקונטרס - הקמת תומכי תמימים, הקמת חברת מחזיקי הדת, אסיפות הרבנים, המלחמה בתנועת ההשכלה ובציונות.

הקונטרס כולל כ"ח מאמרים, שבכל אחד מהם יש בין אחד לשישה פרקים.

הרבי הריי"צ כתב לרבי[1], כי יהיה נכון לפרסם לפחות חלק מרשימותיו (של הרבי הריי"צ) מהשנים תר"ס-תרס"א, בכדי שיוודע אופן ייסוד ישיבת תומכי תמימים והשפעתה.

הקונטרס נדפס שוב בשנת תשע"ד על ידי קה"ת.

הקונטרס בספרדית[עריכה]

שער הקונטרס בספרדית

כאשר הגיע ר' דובער בוימגרטן כשליח הראשון של הרבי למדינת ארגנטינה, הוא קיבל שורה של הוראות מיוחדות, ביניהם להוציא לאור בשפת המדינה, ספרדית, את קונטרס ומעין של הרבי הרש"ב. בשנת תשס"ט הוראה מיוחדת זו התממשה על ידי הוצאת קה"ת בדרום אמריקה בהנהלת הרב נתן גרינבלאט, מתרגם ספר זה.

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים