מנחם (נאחע) קרסיק

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הרב מנחם נחמן בן ציון (נאחע) קרסיק (תרנ"ד - כ"ה באדר ב' תרצ"ו) היה מהתלמידים שנשלחו על ידי אדמו"ר הרש"ב לייסד את ישיבת תורת אמת בעיר הקודש חברון, ורבה האחרון של העיירה החב"דית שצעדרין.

תולדות חיים[עריכה | עריכת קוד מקור]

נולד בשנת תרנ"ד בעיירה לאפיץ, לאביו הרב מרדכי שמואל קרסיק ולאמו חיה שרה. מצד אביו היה מיוחס לחסיד ר' בנימין קלעצקער ומצד אמו לגאון מוילנא.

בצעירותו נכנס ללמוד במחלקה הצעירה של ישיבת תומכי תמימים, וזכה להימנות על צוות החוזרים של אדמו"ר הרש"ב. ובשנת תרע"א נמנה על קבוצת התמימים שאדמו"ר הרש"ב שלח לייסד את ישיבת תורת אמת בחברון תחת השגחתו והנהלתו של הרב שלמה זלמן הבלין.

שלוש שנים מאוחר יותר, עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה, גורשו כל הנתינים הזרים מגבולות הארץ והרב קרסיק חזר לרוסיה שם הקים את ביתו עם רעייתו הניה, בת החסיד מנחם מענדל דיסקין (ליאדער) מליובאוויטש, וקבע את מגוריו באודסה.

בשנת תרפ"ז הוא עבר להתגורר בעיירה החב"דית שצעדרין אצל אחיו הרב חיים אליעזר קרסיק שכיהן באותן שנים כרב העיירה. שנה מאוחר יותר הצטרפו אליו גם שאר בני משפחתו, כולל חמיו.

בשנים הראשונות למגוריו בשצעדרין, הציע את עצמו כמנהל חשבונות של הקולחוז שהוקם בסמיכות לעיירה, והתפרנס בדוחק מעבודה זו.

בעקבות התנכלות השלטונות, הוכרח הרב אליעזר קרסיק בשנת תרצ"ב לעזוב את העיירה, ואת מקומו ברבנות מילא הרב מנחם נאחע קרסיק, והיה לרב החב"די האחרון שכיהן בה בפועל, היות שלאחר פטירתו החלה השואה הארורה שכילתה את כל תושביה.

בגיל צעיר ביותר חלה במחלה קשה חסוכת מרפא, ומשפחתו המורחבת התגייסה לאסוף כספים עבור הטיפולים במחלתו והקלת כאביו. בביקורו של אחיינו ר' לייב קרסיק בקהילה החב"דית בלנינגרד הוא פגש את החסיד ר' שמואל אבא דוליצקי שסיפר כי באותו לילה חלם שאדמו"ר הרש"ב מלווה את נשמתו של הרב קרסיק בבית דין של מעלה ואומר: "מסרו אותו אלי כי הוא מהתלמידים שלי".

מאוחר יותר נודע, שבאותו לילה בו אירע החלום נפטר הרב קרסיק, בכ"ה אדר שני תרצ"ו.

משפחתו[עריכה | עריכת קוד מקור]

ילדיו
  • בנו, מרדכי (מוטל) קרסיק - שרד את המלחמה, והתיישב בשנותיו המאוחרות בבאר שבע
  • בנו, שלום בער קרסיק (נספה בתקופת השואה ברוסטוב בשנת תש"ב, יחד עם אמו)
  • בתו, רייזל קרסיק (נפטרה בגיל שנתיים)

לקריאה נוספת[עריכה | עריכת קוד מקור]