סמל חבדפדיה.png

הידעת? אנשי חינוך, עיתונאים וסופרים נעזרים במידע שבחב"דפדיה ומעבירים אותו לרבבות
לחצו כאן לתרומה ועזרו לנו להפיץ את מעיינות החסידות בצורה הטובה ביותר

לקוטי תורה לג' פרשיות

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

לקוטי תורה לג' פרשיות הוא ספר חסידות של אדמו"ר המהר"ש, שיצא לאור בשנת תרמ"ד. הספר מבוסס על מאמרי החסידות של אדמו"ר הזקן בספרו תורה אור לשלוש הפרשיות הראשונות בתורה: בראשית, נח ולך לך. עקב תחבולות של מתנגדיו, הושמטו רובם ככולם של הגהות וביאורי אדמו"ר המהר"ש מהספר, ונשארו בעיקר הגהותיו וביאוריו של אביו הצמח צדק.

רקע[עריכה]

בספר תורה אור של אדמו"ר הזקן (על חומשים בראשית ושמות) מודפסים מאמריו של אדמו"ר הזקן בלבד, כמעט בלי הוספות והגהות מאדמו"ר הצמח צדק - בשונה מהספר המקביל לקוטי תורה (על חומשים ויקרא במדבר דברים). אדמו"ר המהר"ש, בנו של הצמח צדק, החל בהכנת המאמרים מתורה אור על פרשיות ספר בראשית עם הגהות וביאורים של הצמח צדק וכן הרבה הגהות וביאורים משלו. באופן זה נערכו והוכנו לדפוס מאמרים על שלוש הפרשיות הראשונות של חומש בראשית: בראשית, נח ולך לך.

אדמו"ר המהר"ש לא הספיק להדפיס את הספר לפני הסתלקותו. אם כי, הרבי מספר שספר זה מרומז בדברים שאמר לרעייתו הרבנית רבקה לפני הסתלקותו: "אני אעלה ל"ב מעלות למעלה, ואת תעלי ל"ב מעלות למטה". הרבי הריי"צ שסיפר זאת, הסביר של"ב המעלות למטה של הרבנית - הם 32 שנות חייה מהסתלקות בעלה ועד פטירתה; ול"ב המעלות למעלה - הם 32 המאמרים שהודפסו בספר לקוטי תורה לג' פרשיות[1].

הדפסת הספר והתחבולות[עריכה]

לאחר הסתלקות אדמו"ר המהר"ש מינתה רעייתו הרבנית את ר' משולם (שילם) רייך, חתנו של רבי ברוך שלום בן הצמח צדק, לטפל בהדפסת הספר. ר' שילם נסע לווילנה על מנת להדפיס, אלא שהוא התרשל בתפקידו והענין נסחב משך זמן ארוך מהמשוער. בינתיים התערבו חסידי קאפוסט - חצר שהתפצלה מחסידות חב"ד-ליובאוויטש, וחלקה על נשיאותו של אדמו"ר המהר"ש - והחליטו לפעול כנגד הדפסת ספרו של הרבי המהר"ש. על ידי תחבולותיהם הצליחו להכניס טעויות לספר, להוציא את מאמרי אדמו"ר המהר"ש ולהכניס במקומם מאמרים אחרים.

לאחר הדפסת הספר, הייתה זו הזדמנות עבורם ללעוג לחסידי חב"ד-ליובאוויטש ולהתקיף אותם: כיצד מדפיסים ספר של אדמו"ר הצמח צדק, כאשר דבריו של אדמו"ר המהר"ש עצמו הם רק חלקים ספורים בספר - וזאת תחת שמו של אדמו"ר המהר"ש! האדמו"ר רבי שלמה זלמן מקאפוסט יצא במכתב מחאה נגד הספר. יש לשער שזו הסיבה לאי התפשטותו של הספר[2].

המאמרים שבספר לא נדפסו שוב בהוצאה כזו על ידי הוצאת הספרים קה"ת, אלא נכללו בתוך סדרת אור התורה של הצמח צדק, כאשר בהערת אדמו"ר שליט"א על המאמר הראשון מציין: "המאמר נדפס בלקו"ת לג"פ במקום מאמר ע"ז מאדמו"ר מהר"ש על ידי תחבולות פ' כו' וכידוע סיפור אדמו"ר (מוהריי"צ) זצוקללה"ה נבג"מ זי"ע"[3]. וכן בשולי המאמרים הבאים ציינו המו"ל היכן נדפסו בלקוטי תורה לג' פרשיות.

לקריאה נוספת[עריכה]

  • הרב יוסף יצחק קעלער, החיבור והעריכה של "לקוטי תורה לג' פרשיות", בתוך היכל הבעש"ט גליון ו', ע' קנה

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. שיחת ש"פ ויגש תשי"א. יו"ד שבט תשי"ב (- ושם, "ל"א מדרגות" כנגד "ל"א מאמרים").
  2. הרב יהושע מונדשיין במאמרו בקישורים חיצוניים.
  3. אור התורה בראשית חלק ג' תע, ב.