סמל חבדפדיה.png

הידעת? אנשי חינוך, עיתונאים וסופרים נעזרים במידע שבחב"דפדיה ומעבירים אותו לרבבות
לחצו כאן לתרומה ועזרו לנו להפיץ את מעיינות החסידות בצורה הטובה ביותר

יהודה לייב אלבסקי

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף לייבל אלבסקי)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הרב יהודה לייב (לייבל) אלבסקי[1], הוא שליח הרבי בקליבלנד, אוהיו, ומנהל מוסדות חב"ד המקומיים. כבחור, נמנה על 'שבעת קני המנורה' בחסידות, זכה לשמש את הרבנית חנה ואת הרבי, וכן שימש במשך תקופה כמזכיר צעירי אגודת חב"ד ארצות הברית.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בא' סיון תרצ"ט בצ'רניגוב שבאוקראינה לאמו מרת סימה חיה, ולאביו ר' חיים ברוך אלבסקי, בן השוחט ר' ישעיה אלבסקי.

בשנת תש"ט נכנס ללמוד בישיבת תומכי תמימים ברינואה, ובהמשך נכנס ללמוד בתומכי תמימים לוד, ובישיבת תומכי תמימים המרכזית בחצר הרבי ב-770 שם נמנה על בחירי התלמידים והיה מהראשונים שנבחרו להיות מ'שבעת קני המנורה'

בשנת תשכ"ב, בעודו בחור, החל לערוך ידיעות קצרות שהתקבלו מהשלוחי בערי השדה וידיעות נוספות, לשימוש השלוחים, וכששאלו על כך את הרבי, השיב בהסתייגות, אף שהביע את דעתו שבכללות הדבר נכון[2]. באותה שנה אף זכה פעמיים להחליף את ר' יהודה קרינסקי שלא הרגיש טוב ולהסיע את הרבי[3], וכן להסיע לבקשת הרבי את ר' שלמה הורנשטיין (דוד של הרבנית, מחשובי חסידי בויאן) לביתו בברונקס[4].

בהגיעו לגיל נישואין, התחתן בי"ח אלול תשכ"ב עם רעייתו מרת דבורה דבוניה, בתו של החסיד הרב שלמה שניאור זלמן קייזן, מראשוני השלוחים שנבחרו על ידי הרבי לפעול להפצת יהדות. זמן קצר לפני החתונה, בה התעתדו להשתתף חשובי הרבנים בקליבלנד, וביניהם ראשי ישיבת טעלז ורבניה, התקשרו לבקשו ממזכירות הרבי והרב חודוקוב אמר לו שהרבי ביקש שימסור לו נקודות מההתוועדות שהסתיימה זה-עתה שיוכל לחזור עליהם במהלך החתונה[5].

החל משנת תשכ"ב ועד לפטירתה בשנת תשכ"ה, זכה לשמש את הרבנית חנה אמו של הרבי.

לאחר חתונתו, עבד במשך מספר שנים בצעירי אגודת חב"ד ארה"ב, ובין תפיקידו היה אחראי על מחלקת הדואר, ובמסגרת תפקידו זה היה מכניס מכתבים להגהה אצל הרבי. באחת ההזדמנויות זכה שהרבי שנהנה מניסוח המכתבים, לקח עמו את המכתבים והראה אותם לאמו בביקורו הקבוע.

כאשר נכנס אל הרבי ליחידות לקבל ברכה לקראת יום הולדתו ה-28, ניצל את ההזדמנות כדי לשאול את הרבי אודות אמו ואחותו שהתגוררו בארץ הקודש, האם עליהם לצאת מהארץ בשל המצב המתוח של מלחמת ששת הימים, והרבי אמר לו בנבואה שאין מה לדאוג היות והמלחמה תסתיים בתוך 10 ימים[6].

בשנת תשל"ב הצטרף לפעילות חמיו, והחל לפעול בשליחות הרבי בקליבלנד.

בשנת תשל"ח בעיצומו של החג כאשר נודע על המאורע הבריאותי שעבר הרבי, זכה להיות שותף במאמצים עבור רפואת הרבי, ופעל להבאתו הדחופה של ד"ר רומברג[7].

בשנת תשד"מ, נקלע לקשיים כלכליים, וכשהבנק איים לעקל את המבנה של בית חב"ד, טס לרבי והכניס דו"ח מפורט על המצב הכלכלי הקשה. הרבי הוציא מענה 'אזכיר על הציון', ואכן בתוך ימים ספורים הצליח באופן ניסי להשיג את כל הסכום. כחצי שעה לפני כניסת השבת קיבל שיחת טלפון מהמזכירות כשר' בנימין קליין ביקש להתעניין בשם הרבי על מצב החוב, זאת למרות הזמן הקצר שנותר עד כניסת השבת.

בין פעולותיו בשדה השליחות, היה ארגון קבוצות של מקורבים שהגיעו בנסיעה מאורגנת לקבל את ברכת ועצת הרבי בחלוקת דולרים בימי ראשון[8].

ייסד במקום השליחות שלו עותק של בנין בדוגמת 770, אך בשונה מהחיפוי המקורי בעל הלבנים האדומות, חיפה את המבנה בלבנים בסגנון המקובל בענף הבניה המקומי[9].

משפחתו[עריכה]

 • בנו, ר' חיים ברוך אלבסקי
 • חתנו, הרב מנחם מענדל ששונקין - שליח הרבי בעיר אקרון, אוהיו
 • בתו מרת חנה, רעיית הרב מנחם מענדל גליצנשטיין - רב היישוב ושליח הרבי במעלה אפרים
 • בתו מרת שרה, רעיית הרב משה פרידמן - שליח הרבי בעיר באיה–בלנקה, ארגנטינה
 • בתו מרת מרים, רעיית הרב זושא גרינברג - שלוחי הרבי בסולון
 • בתו, מרת קיילא
 • בתו, מרת נחמה דינה
 • בתו, מרת אסתר

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

 1. מאויית גם אלעווסקי. באנגלית: Rabbi Leibel Alevsky.
 2. מענות קודש תשכ-תשכג מענה קמה.
 3. קודם הנסיעה ביקש הרבי לוודא שהוא יודע היטב את הדרך.
 4. 'הקצרים' מנחם הרמן עמוד 164. תשורה זקלס-פלדמן (תשע"ד) עמוד 10 ואילך.
 5. סיפורה של שנת הק"ן עמוד 5.
 6. "המלחמה תסתיים בעוד 10 ימים".
 7. תיאור המעורבות שלו, בקובץ של משרד השלוחים לפרשת שלח 'הרופא שהפך למוהל'.
 8. ראו לדוגמא ביומן ט"ו טבת תשנ"ב, שהביא קבוצה של כ100 מקורבים ב2 אוטובוסים. מענות קודש תשנ"ב, מענה לט. ועוד.
 9. תצלום המבנה באתר שטורעם.