כולל אברכים (קראון הייטס)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף כולל מנחם)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ראש הכולל כיום, הרב אברהם יוסף הלר

כולל־אברכים שעל ידי מזכירות כ"ק אדמו״ר שליט"א, או כולל מנחם הוא הכולל המרכזי של חסידי חב"ד והוא בקראון הייטס ומסונף ומנוהל על ידי חברי המזכירות של הרבי, והאברכים שלומדים בכולל מקבלים את המלגות מקופת המזכירות.

ראש הכולל כיום הוא הרב אברהם יוסף הלר, מרבני חב"ד בשכונה.

היסטוריית הכולל[עריכה | עריכת קוד מקור]

הכולל הוקם בשנת תשכ"ב בהוראתו הישירה של הרבי, ובראשו הועמד הרב אברהם זושא זיסקינד שכיהן כראש הכולל במשך חמש שנים עד לפטירתו הטראגית בראש חודש ניסן תשכ"ז.

עם הקמת הכולל הרבי נתן הסכמתו לקרא לכולל "כולל מנחם", והוא מהמוסדות הראשונים שנקראו בשם הרבי, ובאישורו. אבל משום מה לא התפרסם ולא נקרא כן בפועל עד לסוף שנת תשנ"ד שאז התחילו הוסיפו את השם "כולל מנחם" לשם שנקרא עד אז "כולל שע"י מזכירות כ"ק אדמו"ר שליט"א".[1]

כאשר החלה הבריחה מקראון הייטס בעקבות השתלטות השחורים על האזור, ביקש הרבי מהחסידים לא להיבהל ולהמשיך להתגורר באזורים המרוחקים ממרכז השכונה, על מנת לחזק את האחיזה היהודית במקום. בעקבות כך הציע אחד העסקנים להעביר את הכולל לרחוב יוטיקה, על מנת לחזק את הנוכחות היהודית באזור, אך הרבי התנגד להעברה זו והשיב "הרי נפסק בהלכה שסנהדרין סמוכה אצל המזבח".

הממונה מטעם מזכירות הרבי על הכולל היה הרב בנימין קליין. [ו(עד פטירתו) כל אברך שרצה להצטרף ולהיות חבר בכולל היה צריך לקבל מכתב קבלה ממנו].

בשנת תשמ"ה הורה הרבי לשנות את שמו של בנין 770 ל"בית אגודת חסידי חב"ד אהל יוסף יצחק ליובאוויטש" וכן את שמו של בניין הכולל שיקרא בשם זהה.

הרבי התייחס בקירוב גדול לחברי הכולל ונעזר בהם במספר פרויקטים והטיל עליהם שליחויות שונות, ביניהם ליווי ספרי התורה שנשלחו לנחלת הר חב"ד[2], עריכת ביאורים ומראי מקומות לספר ליקוטי תורה, עריכת הספר הליקוטים, חלוקת התניא בשנת תשד"מ, וכן חלוקת המצות בכל שנה ושנה ועוד כו"כ דברים. כן בשנת תשנ"ג חלקו כו"כ דברים מהרבי לקהל.

בהזדמנות אחת, הרבי גם ביקר בכולל[3].

כו"כ דברים בניהול הכולל הגיעו ישירות ב"הוראה מלמעלה" מהרבי, למשל העובדה שסדר הלימודים בכולל הוא "במקום שליבו חפץ" וכן פעם הרבי דיבר בשיחה אודות לימודיהם של תלמידי הישיבות והורה שצריכים להיבחן על הלימוד שלהם ובנוגע לחברי הכולל – מכיון שחברי הכולל הרי לומדים במקום שליבם חפץ ולכן אי אפשר לעשות מבחן זהה לכולם, לכן —הורה הרבי— שבהדו"ח שחברי הכולל ממלאים במשך החודש אודות שמירת זמני הלימודים, יוסיפו גם כן מקום בהדו"ח "למדתי החודש" — וכן נראה הדו"ח של הכולל עד היום. וכן היו עוד כו"כ הוראות מיוחדות אודות ניהול הכולל וכן שיחות אודות הצורך בשמירת הסדרים (-זמני הלימודים וכן איכות הלימודים) של חברי הכולל.

עד לשנת תש"ס שכן הכולל ברחוב יוניון, מאחורי בניין 770 (עם דלת אחורית ושביל הנכנס ישירות לחצר 770), ובשנת תש"ס אמר הרב חיים יהודה קרינסקי כי ברצונו לשפץ את הבניין, ועל כן הוא מעביר באופן זמני את הכולל לבניין של צעירי אגודת חב"ד בארצות הברית, בקומה השניה שלו בפינת הרחובות קינגסטון ויוניון. בפועל לאחר שהפועלים הרסו את קירות המבנה, הפסיקה העבודה, והבניין נותר שומם וחברי הכולל נשארו ללמוד בבניין של צעירי חב"ד (שעם הזמן ביוזמת כמה מחברי הכולל גם שיפצו קצת את ה'זאל' בה הם לומדים).

בשנת תשפ"ב הכריזו האחראים על התחלת פרוייקט הריסת מבנה הכולל הישן, והקמת מבנה חדש עבור הכולל במקומו עד לשנת הלימודים תשפ"ג, עם אולם מרווח ורחב ידיים שעתיד לכלול 300 מקומות ישיבה וחדרי לימוד נוספים, ובכך להגדיל את יכולת הקיבול של מספר האברכים הלומדים בכולל[4].

הוצאה לאור[עריכה | עריכת קוד מקור]

בשנים עברו, חברי הכולל הוציאו לאור ביטאון תורני בשם 'יגדיל תורה'.

משנת תשל"ג[5] יצא לאור "קובץ דברי תורה", השם נבחר על ידי הרבי, מחברי המערכת המייסדים הרב יהודה לייב שפירא. הקובצים יצאו לאור באופן רשמי ע"י "מזכירות כ"ק אדמו"ר שליט"א" ונשאו הסמל של קה"ת [6] (דבר נדיר לקובץ הערות).

בתחילת ההוצאה לאור הורה הרבי, שיעבור על החומר אחד (או שנים) שאינו חבר בכולל. השיחה שבראש הקובץ תהיה מוגהת אך משהו חדש, כמו כן הענינים שנדפסו בקובץ יהיו חדשים[7]. החידוש שהיה בספר זה הוא שנדפס לא רק במכונת צילום (קופיר), אלא בדפוס ממש.

ספרים שיצאו-לאור בעריכת חברי הכולל:

סניף מונטריאול[עריכה | עריכת קוד מקור]

לכולל אברכים ישנו סניף הפועל בקהילת חב"ד במונטריאול, כאשר לאורך כל השנים האברכים שלמדו בכולל במונטריאול קיבלו את המשכורת שלהם ממזכירות הרבי[8].

קישורים חיצוניים[עריכה | עריכת קוד מקור]

הערות שוליים

  1. מתוך פתח דבר לקובץ דברי תורה של הכולל, https://drive.google.com/file/d/1uHQCVrKrj2zo-sFD_dzZH47NJD4691pN/view?usp=drivesdk
  2. שניאור זלמן ברגר, ספרי התורה שהרבי שלח לקהילות בארץ • סקירה מרתקת
  3. בדרכו לבקר את החסיד ר' זלמן יפה בדירה בה התגורר מעל הכולל (ראו את סיפורו של ר' זלמן יפה אודות הביקור באתר אנ"ש (אנגלית).
  4. דיווח באתר אנ"ש (אנגלית). (נכון לשנת תשפ"ד הבנין עדיין נמצא במצבו הקדום)
  5. מתוך זכרונות הרב יהודה אריה לייב שפירא ממיאמי, ריש הקלטה מספר 12, לפי המספור ביוטיוב.
  6. https://drive.google.com/drive/folders/1fp4ZMZ2iTqtf2R8sUodONEam7Ko1ebf3
  7. עכ"פ בקובץ הראשון.
  8. שבועון כפר חב"ד 1896 עמוד 55.