סמל חבדפדיה.png

הידעת? אנשי חינוך, עיתונאים וסופרים נעזרים במידע שבחב"דפדיה ומעבירים אותו לרבבות
לחצו כאן לתרומה ועזרו לנו להפיץ את מעיינות החסידות בצורה הטובה ביותר

כולל אברכים (קראון הייטס)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

כולל אברכים קראון הייטס שעל ידי מזכירות הרבי, ובשמו הרשמי כולל מנחם הוא הכולל המרכזי של חסידי חב"ד בקראון הייטס והוא מסונף ומנוהל על ידי חברי המזכירות של הרבי, ובעבר, האברכים שלמדו בכולל היו מקבלים את המלגות מקופת המזכירות.

ראש הכולל הוא הרב אברהם יוסף הלר, מרבני חב"ד בשכונה.

תולדות הכולל[עריכה]

הכולל הוקם בשנת תשכ"ב בהוראתו הישירה של הרבי, ובראשו הועמד הרב אברהם זושא זיסקינד שכיהן כראש הכולל במשך חמש שנים עד לפטירתו הטראגית בראש חודש ניסן תשכ"ז.

עם הקמת הכולל הרבי נתן הסכמתו לקרא לכולל "כולל מנחם", והוא מהמוסדות הראשונים שנקראו בשם הרבי, ובאישורו.

כאשר החלה הבריחה מקראון הייטס בעקבות השתלטות השחורים על האזור, ביקש הרבי מהחסידים לא להיבהל ולהמשיך להתגורר באזורים המרוחקים ממרכז השכונה, על מנת לחזק את האחיזה היהודית במקום. בעקבות כך הציע אחד העסקנים להעביר את הכולל לרחוב יוטיקה, על מנת לחזק את הנוכחות היהודית באזור, אך הרבי התנגד להעברה זו והשיב "הרי נפסק בהלכה שסנהדרין סמוכה אצל המזבח".

הממונה מטעם מזכירות הרבי על הכולל היה הרב בנימין קליין.

בשנת תשמ"ה הורה הרבי לשנות את שמו של בנין 770 ל"בית אגודת חסידי חב"ד אהל יוסף יצחק ליובאוויטש" וכן את שמו של בניין הכולל שיקרא בשם זהה.

הרבי התייחס בקירוב גדול לתלמידי הכולל ונעזר בהם במספר פרויקטים והטיל עליהם שליחויות שונות, ביניהם ליווי ספרי התורה שנשלחו לנחלת הר חב"ד[1], עריכת ביאורים ומראי מקומות לספר ליקוטי תורה, ועוד.

בהזדמנות אחת, הרבי גם ביקר בכולל[2].

עד לשנת תש"ס שכן הכולל ברחוב יוניון, מאחורי בניין 770, ובשנת תש"ס אמר הרב חיים יהודה קרינסקי כי ברצונו לשפץ את הבניין, ועל כן הוא מעביר באופן זמני את הכולל לבניין של צעירי אגודת חב"ד בארצות הברית, בקומה השניה שלו בפינת הרחובות קינגסטון ויוניון. בפועל לאחר שהפועלים הרסו את קירות המבנה, הפסיקה העבודה, והבניין נותר שומם והאברכים נשארו ללמוד בבניין של צעירי חב"ד.

בשנת תשפ"ב הכריזו האחראים על התחלת פרוייקט הריסת מבנה הכולל החדש, והקמת מבנה חדש עבור הכולל במקומו עד לשנת הלימודים תשפ"ג, עם אולם מרווח ורחב ידיים שעתיד לכלול 300 מקומות ישיבה וחדרי לימוד נוספים, ובכך להגדיל את יכולת הקיבול של מספר האברכים הלומדים בכולל[3].

הוצאה לאור[עריכה]

בשנים עברו, תלמידי הכולל הוציאו לאור ביטאון תורני בשם 'יגדיל תורה'.

משנת תשל"ג[4] יצא לאור "קובץ דברי תורה", השם נבחר על ידי הרבי, מחברי המערכת המייסדים הרב יהודה לייב שפירא. בתחילת ההוצאה לאור הורה הרבי, שיעבור על החומר אחד (או שנים) שאינו חבר בכולל. השיחה שבראש הקובץ תהיה מוגהת אך משהו חדש, כמו כן הענינים שנדפסו בקובץ יהיו חדשים[5]. החידוש שהיה בספר זה הוא שנדפס לא רק במכונת צילום (קופיר), אלא בדפוס ממש.

ספרים שיצאו-לאור בעריכת חברי הכולל:

סניף מונטריאול[עריכה]

לכולל אברכים ישנו סניף הפועל בקהילת חב"ד במונטריאול, כאשר לאורך כל השנים האברכים שלמדו בכולל במונטריאול קיבלו את המשכורת שלהם ממזכירות הרבי[6].

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. שניאור זלמן ברגר, ספרי התורה שהרבי שלח לקהילות בארץ • סקירה מרתקת אינפו.jpg
  2. בדרכו לבקר את החסיד ר' זלמן יפה בדירה בה התגורר מעל הכולל (ראו את סיפורו של ר' זלמן יפה אודות הביקור באתר אנ"ש (אנגלית).
  3. דיווח באתר אנ"ש (אנגלית).
  4. מתוך זכרונות הרב יהודה אריה לייב שפירא ממיאמי, ריש הקלטה מספר 12, לפי המיספור ביו טוב.
  5. עכ"פ בקובץ הראשון.
  6. שבועון כפר חב"ד 1896 עמוד 55.