תומכי תמימים ארגנטינה (גדולה)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ישיבת תומכי תמימים בואנוס איירס ארגנטינה, היא ישיבה גדולה חב"דית לבחורים בגילאי 16 - 19 הפועלת בעיר הבירה של ארגנטינה החל משנת תשל"ז.

בנין בית חב"ד המרכזי (ובתוכו גם הישיבה)

היסטוריה[עריכה | עריכת קוד מקור]

הישיבה נוסדה בשנת תשל"ז בהוראת וברכת הרבי[1].

התלמידים השלוחים שנשלחו על ידי הרבי לישיבה, המשימה הראשונה במעלה שלהם היא לנצל את סדרי הישיבה ללימוד ולהיות דוגמה חיה כיצד אמור להיראות סדר יום והנהגה של בחור בתומכי תמימים.

הקבוצה הראשונה של תלמידים השלוחים על רקע בניין תומכי תמימים בואנוס איירס

הקבוצה הראשונה שנשלחה על ידי הרבי, יצאה לארגנטינה בחודש אייר תש"מ, ובאור ליום ג' ערב ראש חודש אייר, אמר הרבי שיחה מיוחדת בפני הבחורים[2] שהתעתדו לצאת לבואנוס איירס כדי ללמוד בישיבה החדשה[3].

ישיבת קיץ ה'תשפ"ג
א' מהטיולים כשכרו בצידו של מבצע בישיבה


הישיבה נוסדה כישיבה גדולה, ועם התפתחות הקהילה ומוסדות חב"ד המקומיים, נפתחה גם ישיבה קטנה.

הישיבה מוציאה באופן קבוע קובץ תורני של הערות התמימים ואנ"ש תחת השם 'עיוני תורה', ובו מודפסים חידושי תורה פרי עטם של התלמידים וצוות הישיבה.

הישיבה ידועה במבצעים וטיוליו המיוחדים ברחבי ארגנטינה.

בישיבה לומדים בחורים מארגנטינה, ברזיל, פרו, ארצות הברית, קנדה, וצרפת.

לקראת חודש אלול תש"פ, הישיבה שכרה קנטרי עם דירות לבחורים ואף לרבנים ולמשפחותיהם, בכדי שיוכלו ללמוד בלי הפרעה. בחודש טבת חזרו לבנין הישיבה.

החל משנת תשפ"א בעקבות הוספת כיתה ח' בחיידר, הוסר שיעור ג'.

לקראת י"א ניסן תשפ"ב - שנת המאה ועשרים להולדת הרבי, הישיבה ארגנה מבצע מיוחד שארך חודש וחצי שבו הבחורים היו צריכים ללמוד מאמרים, שיחות ועשרים דפי גמרא בפנים ובע"פ שקו"ט בנוסף לשמירת הסדרים ועוד.

בערב חנוכה תשפ"ג בעקבות הניצחון הגדול של ארגנטינה בגמר המונדיאל נגד צרפת יצאו כל תושבי ארגנטינה לרחובות לחגוג, הבחורים יצאו לרחובות המרכזים להניח תפילין ולחלק חנוכיות ליהודים, היה הצלחה מאוד גדולה.

במשך חודשי חשון כסלו טבת ותחילת חודש שבט ה'תשפ"ד נערך מבצע על לימוד חלק כ' בליקוטי שיחות. ביום ה' שבט נערך החידון הגדול.

צוות הישיבה[עריכה | עריכת קוד מקור]

צוות הישיבה בעבר[עריכה | עריכת קוד מקור]

קישורים חיצוניים[עריכה | עריכת קוד מקור]


הערות שוליים

  1. ראו לוח שלשלת היחס: "מייסד ישיבה גדולה ב"בוענאס איירעס", ארגנטינה".
  2. יחד עם קבוצת הבחורים שנשלחו לישיבת תומכי תמימים קארקאס וונצואלה - היחידות נועד רק לישיבה בארגנטינה, אך הם נכנסו בכל זאת
  3. שיחת ליל ער"ח אייר תש"מ (לקו"ש חכ"ב עמ' 220 ואילך).