טדי קולק

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מר טדי קולק בעת תפקידו כמנכ"ל משרד ראש הממשלה
שי ששלח טדי קולק אל הרבי לרגל יום ההולדת ה-75 בי"א ניסן תשל"ז

מר טדי קולק (כ"ט באייר ה'תרע"א - י"ב בטבת ה'תשס"ז), היה ראש עיריית ירושלים במשך 28 שנים, כמו כן כיהן בתפקידים ציבוריים נוספים. היה מידידי חב"ד.

תולדות חיים[עריכה]

טדי נולד בכ"ט באייר תרע"א בעיירה קטנה בהונגריה, לאביו אברהם ולאמו רחל. הוריו קראו לו בשם תיאודור וכינויו היה טדי. בתחילה נרתע מהכינוי טדי בגלל צלילו הנוכרי, אך החליט לדבוק בכינוי כששמע שבהר הבית בימי בית המקדש השני היה שער שנשא את השם "שער טדי"[1].

בזמן מלחמת העולם השנייה מילא טדי תפקידים מרכזיים בסוכנות היהודית, בין היתר בקישור עם פקידים מרכזיים במשטר הנאצי, על מנת להציל יהודים ולהעלותם לארץ ישראל. טדי קולק

במשך עשרות שנים שימש בתפקידים ציבוריים שונים, ברובם הקשורים עם ביטחון ושלום היהודים בארץ ישראל.

בשנת תשכ"ו נבחר לראשות עיריית ירושלים, בתפקיד זה שימש במשך 28 שנים.

בשנת תשס"ז נפטר בביתו בירושלים, בגיל 95.

קשריו עם חב"ד[עריכה]

בד' סיון תשכ"ח, ימים ספורים לאחר שחרור הכותל המערבי, הגיע טדי לאיזור הכותל לפקח על עבודות ההריסה של שכונת המוגרבים הסמוכה. בכותל הוא פגש את ר' חיים שטרן, שהתעתד לנסוע לרבי יום לאחר מכן לחג השבועות. מר טדי ביקש למסור לרבי שימשיך להתפלל על עם ישראל, וכמו שהתפילות עזרו כנגד האויבים מבחוץ, יעזרו גם נגד האויבים מבפנים. טדי מסר הזמנה לרבי בשמו ובשם תושבי ירושלים, שיבוא לבקר בכותל.

כשר' חיים נכנס ליחידות אצל הרבי, מסר לו את הזמנתו של קולק. הרבי ענה (תוכן): "תוכל למסור לו שהנסיעה הראשונה שלי מכאן תהיה לכותל המערבי". כששאל את הרבי מתי זה יהיה? ענה הרבי: "כעת אני בבחינת ויחנו וכשאחזיק בבחינת ויסעו הוא יכול להיות בטוח שהנסיעה הראשונה שלי תהיה לכותל המערבי"...[2].

בשנת תשל"ה, כשמלאו לרבי עשרים וחמש שנים לנשיאותו, שלח טדי מכתב ברכה לרבי בשם תושבי ירושלים. הרבי שלח לו מכתב תשובה בו הוא מודה לו על ברכותיו[3], וכותב על תפקידה של ירושלים[4].

בשנת תשמ"ה נערך 'דינר' לטובת ישיבת תורת אמת במלון 'לרום' בעיר, וקולק השתתף ואף נשא נאום על חשיבות קיומה של הישיבה החב"דית בעיר. במהלך ה'דינר' הפתיע קולק והוציא מכיסו סכום כסף מזומן נכבד והעניק אותו להנהלת הישיבה[5].

בשנת תשמ"ו, פרצו ערבים לבית הכנסת חב"ד בשכונת הר נוף, הפורצים חוללו ספרי התורה ועשו וונדליזם בבית הכנסת. שעות ספורות לאחר המאורע הגיע קולק לזירת האירוע לראות את מידת הנזק. בזאת הביע את דאגתו לביטחון התושבים בכלל, ולדתיים והחבדניקים בפרט.

כשראה את ספרי התורה הקרועים הבטיח לדאוג לספר תורה חדש לבית הכנסת. שנה לאחר מכן, בסמיכות לחג השבועות, הוכנס ספר התורה בהשתתפות מר טדי.

זמן קצר לאחר האירוע קיבל הרב שטרן, רב בית הכנסת אז, הוראה מהרבי לקרב את מר קולק "כי יש לו פינה חמה בלב לחב"ד". עם זאת, התבקש שלא להודיע לו שזה בשם הרבי.

הערות שוליים

  1. משנה מסכת מידות, פרק א', משנה ג'
  2. מה ענה הרבי להזמנת קולק לבוא לירושלים, באתר col.
  3. המכתב פורסם בשבועון כפר חב"ד, גיליון 991
  4. "פלטין של מלך מלכי המלכים הקב"ה, באופן שיהיה תואם לשמה ולתוארה, ביראת ה' ובתכלית השלמות והקדושה, עדי יקויים היעוד ויהי בשלם סוכו ומעונתו בציון, בירושלים הבנויה כעיר שחוברה לה יחדיו ועד כי גם כל עמי הארץ ישאלו שלום ירושלים".
  5. ידיעה באתר col.