חיים אליעזר וילשאנסקי

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב חיים אליעזר וילשאנסקי

הרב חיים אליעזר ווילשאנסקי (ליזי) (יליד שנת תשל"ט, 1979) הוא מנהל וראש ישיבת 'חנוך לנער' בצפת. החל מי"א ניסן תשפ"ד, משמש כמשפיע ומנהל רוחני של קהילת "הצעירים" בקהילת חב"ד בצפת.

הרב ווילשאנסקי בעת כינוס לישיבת חנוך לנער צפת

תולדות חיים[עריכה | עריכת קוד מקור]

הרב ווילשאנסקי נולד בי"ב בשבט תשל"ט בצפת לאביו הרב יוסף יצחק וילשאנסקי, מקבוצת השלוחים לארץ הקודש. לידתו זכתה להתייחסות מיוחדת מהרבי, כאשר באותו יום נכנסו ליחידות סבו הרב משה אשכנזי וסבתו הרבנית דבורה אשכנזי להודיע לרבי על הולדת נכדם הרב דוד מאיר טברסקי והרבי אמר להם "מזל טוב עבור פה, מזל טוב עבור שם". לאחר מכן נודע להם על הולדת הרב חיים אליעזר[1].

בצעירותו למד במוסדות חב"ד המקומיים בצפת בישיבה בלוד ובישיבה במגדל העמק, ובשנת תשנ"ט נסע ללמוד בישיבת תומכי תמימים המרכזית בחצר הרבי ב-770 במסגרת שנת ה'קבוצה'.

פעילות חינוכית[עריכה | עריכת קוד מקור]

כאשר הקים הרב פרץ פרידמן את קעמפ אורו של משיח בארץ הקודש, הצטרף אליו הרב וילשאנסקי למיזם החדשני והיה לגנרל הראשון של הקעמפ.

בשנת תשנ"ז הקים הרב וילשאנסקי את את"ה העולמי יחד עם הרב שלום בער הנדל, ובשנת תשס"ב הקימו יחד לראשונה את ישיבת קיץ חיילי בית דוד באכסניית גשר בירושלים.

לאחר שהוסמך לרבנות נשא את מרת שרה חיה בת הרב זאב פרידמן, התיישב בצפת, והקים מוסד חינוך לנערים חב"דים במתכונת מיוחדת בשם 'חנוך לנער', המשלבת לימודי קודש עם לימודי מקצוע והוספת שעות פנאי, תוך מתן דגש על יחס אישי לבחורים ותגבור צוות הישיבה בסכום כפול של אנשי חינוך, כאשר את תכנית הלימודים מלווים אנשי מקצוע המעניקים לאנשי הצוות ייעוץ פרקטי ומדריכים אותם בבעיות שעל הפרק.

הישיבה הוקמה במסגרת מוסדות 'בית לוי יצחק' שבניהול אביו, ותוך שנים ספורות קצרה הצלחה חינוכית באחוזים גבוהים.

שנתיים לאחר סיום המחזור הראשון של הישיבה, החליטה הנהלת הישיבה לתת מענה גם לבחורים בגילאי ישיבה גדולה שלא מצליחים להתאים את עצמם למסגרות הישבתיות הרגילות, ופעילותו של הרב ווילשאנסקי הורחבה גם למכון התורני-טכנולוגי שהוקם בראשותו.

בשנת תשע"ו היה נציגם של ראשי ישיבות חב"ד בגיבוש הסכם ליציאה ל'קבוצה' מול צה"ל, והצליח להביא להישג בדחיית השירות עד גיל 26, בגיל הממוצע בו רוב תלמידי ישיבות חב"ד כבר נשואים והשלימו שנת לימוד בכולל[2].

בשנת תשפ"ג נבחר לאחד מעשרת אנשי השנה של חב"ד אינפו[3]

הערות שוליים