דוד צבי הירש חן

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף הרד"ץ חן)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרד"צ

הרב חיים דוד צבי חן (מכונה בר"ת הרד"ץ) (נולד תר"ו - נפטר כ"ד כסלו תרפ"ו) היה מגדולי רבני חב"ד בתקופתם של אדמו"ר המהר"ש ואדמו"ר הרש"ב, רב העיר צ'רניגוב, ובעל שמועה חסידי מוערך.

תולדות חיים[עריכה]

היה בנו של הרב פרץ חן (מטשרניגוב). מגדולי חסידי אדמו"ר המהר"ש, אדמו"ר הרש"ב ואדמו"ר הריי"צ. היה אחד משלושת החסידים שזכו לקבל סמיכה לרבנות מאדמו"ר המהר"ש וברכה מיוחדת מאדמו"ר הצמח צדק.

היה גאון עצום בנגלה ובחסידות ושימש כרבה של העיר צ'רניגוב.

היה ידען עצום בסיפורי חסידים. רבים מהם סיפר לאדמו"ר הריי"צ, ולאחר מכן היה מבאר את הסיפורים "בחכמה ובינה ודעת", כעדות אדמו"ר הריי"צ. הרשב"ץ העיד כי ביאוריו מיוסדים היו במידה רבה על פי דברי נשיאי חב"ד. אדמו"ר הריי"צ אף העיד עליהם כי "הם מפיחים רוח חיים ויראת שמים באהבת התורה, באמונת צדיקים, ובחיבת קיום המצוות מעשיות בחיות פנימי".

בשנת תרפ"ה עלה לארץ הקודש והתיישב בירושלים. תשעה חודשים לאחר עלייתו ארצה, בכ"ד בכסלו תרפ"ו נפטר. בהלוויתו שהייתה ביום שישי השתתף קהל רב ובתוכם הרבנים יוסף חיים זוננפלד ואברהם יצחק הכהן קוק, ונטמן בחלקת חב"ד שבהר הזיתים על ידי קבר הרב חיים אליעזר ביכובסקי.

ביום פטירתו, נשלחה הודעה לאדמו"ר הריי"צ על פטירתו והרבי הורה לרשום על המצבה "פ"נ הרה"ג (=פה נטמן הרב הגאון) הצדיק עובד אלוקים פאר החסידים".

משפחתו[עריכה]

לקריאה נוספת[עריכה]

  • שניאור ברגר, אבני חן, הוצאת קה"ת תשע"ה
  • ספר חסידים הראשונים ע' 53-64.
  • אוצר אגרות קודש בהוצאת מכון הרב הדומה למלאך, עמ' מה-מח.

קישורים חיצוניים[עריכה]