חת"ם סופר

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף החתם סופר)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שער הספר

חתם סופר הינו ספר שנתחבר על ידי רבי משה סופר בעל החתם סופר, שהיה ידוע כגדול חכמי הונגריה. הספר יצא לאור במהדורות רבות, וכיום הוא מופיע בשני הוצאות: "חתם סופר על התורה", ו"תורת משה על התורה".

החתם סופר היה תלמידו של רבי פנחס הורוביץ בעל ההפלאה שהיה מגדולי תלמידיו של המגיד ממעזריטש. משכך החתם סופר הושפע רבות מדרך החסידות. יחסו אל תלמידי הבעל שם טוב היה יחס של הערצה וביטול. כמו כן, הוא למד תורה גם מפי רבו הרב נתן אדלר, שהיה נוהג ע"פ מנהגי הקבלה (אך אין להחליפו ברבי נתן אדלר השני, בעל ספר 'נתינה לגר', שהיה נכד של בן-דודו של הרב אדלר המוזכר).

הספר ותורת החסידות[עריכה]

ציטוטים מתורת החסידות[עריכה]

דרכו של החתם סופר בספרו חתם סופר על התורה דומה לדרכו של רבו רבי פנחס בעל ההפלאה, תלמיד המגיד ממעזריטש. רוב הספר עוסק בדרוש, אך יש בו קטעים רבים שהם דומים לדרך החסידות.

במקומות בודדים מצטט החתם סופר מדבריהם של גדולי החסידות, כגון במקום אחד מביא החתם סופר מאמר של בעל התולדות יעקב יוסף בשם הבעל שם טוב (בשם גדולי המקובלים), ובמקום אחר הוא מביא מאמר בשם הרה"ק רבי לוי יצחק מברדיטשוב (בשם "מקובל").

ציטוט מתורת חב"ד[עריכה]

ספר זה הינו אחד מהספרים הראשונים שמצטטים את ספר התניא[1] בשמו, ועל פי הדברים שמצטט מהתניא בשם אדמו"ר הזקן, מסביר גם את הפסוק[2] וְהָאסַפְסֻף אֲשֶׁר בְּקִרְבּוֹ הִתְאַוּוּ תַּאֲוָה וַיָּשֻׁבוּ וַיִּבְכּוּ גַּם בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וַיֹּאמְרוּ מִי יַאֲכִלֵנוּ בָּשָׂר". וזה לשונו "יש לומר על פי מה שכתוב בספר ליקוטי אמרים שהאריך כי נפש החיוני אשר בקרב האדם כשהוא רע אז מושך אחר תאוותיו גם נשמת הישראלי חלק אלוה ממעל אשר בקרבו להמשיכו גם הוא אחר תאוות הגשמיות עיין שם. וזהו האספסוף אשר בקרב כל איש הוא מדותיו הרעות שבנפש החיוני שלו התאוה תאוה עצומה כל כך עד שישובו ויבכו גם בני ישראל רוצה לומר נשמת הישראלי אשר בקרב כל איש מהם".

יש הטוענים כי הדבר סייע לכך שספר התניא יתקבל בקרב יהודי הונגריה, וישנם אף המנסים להוכיח מכך, שאף שרבי משה סופר, בעל החתם סופר, לא נחשב רשמית כמשתייך לתנועת החסידות[3], למד את כל ספר התניא והיה בקיא בו, שהרי לא מסתבר שלמד קטע יחיד ואותו ציטט.

דברי הרבי על הספר[עריכה]

הרבי אמר כי בספרי החתם סופר, מובאים מאמרים חסידיים רבים, מכיון שהוא היה תלמיד מובהק של רבי נתן אדלר, ותלמידו המובהק של רבי פנחס הורביץ בעל ההפלאה מתלמידי המגיד ממזריטש[4].

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. בפרשת בהעלותך ד"ה והאספסוף אשר בקרבו,
  2. במדבר יא, ד
  3. אם כי היה תלמידו של רבי פנחס הורביץ בעל ההפלאה.
  4. שיחות קודש תשי"א.