ברוך מקוסוב

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

רבי ברוך מקוסוב (המוכיח מקוסוב)[1] היה גאון אדיר בנגלה ומקובל, חי בדורו של הבעל שם טוב, ונחשב לתלמידם של המגיד ממזריטש ורבי מנחם מנדל מפרימשלאן שאת תורתם הפיץ בספריו "יסוד האמונה" על התורה, נביאים וכתובים וש"ס, ועוד. השני של ספריו "עמוד העבודה" הוא מפתח לתורת הקבלה, ויכוח השואל ומשיב אודות לימוד הקבלה, ועוד.

גאון דורו רבי יצחק מהאמבורג העיד עליו ש"בצדק כל אמרי פיו ואין בהם נפתל". רבי מנחם מנדל מפרימישלאן מעיד עליו ועל תורתו "שהם עיקר יסודות התורה ויסוד האמונה, ליתן כבוד לה' אלקינו".

יש אומרים כי היה תלמידו של רבי מנחם מנדל מויטבסק[2] אך קמו עוררים על נכונות עובדה זו.[3]

בספריו ישנה גישה דומה לגישתו של אדמו"ר הזקן במאמרי החסידות שלו - לתת ביאורים לשאלות יסודיות "לענינים" בשלמותם.

נפטר בי"ג חשוון תקמ"ב.

הערות שוליים

  1. העיר קוסוב נמצאת בפינה הדרומית מזרחית של גליציה, במורדות הרי הקרפטים. בעיר זו גרו באותו זמן גם תלמידים אחרים של הבעש"ט, כמו רבי נחמן מקוסוב ועוד. שושלת קוסוב אף היא פארה את עיר זו החל משנת תק"נ על ידי רבי מנחם מנדל מקוסוב בעל אהבת שלום, ועד שנת תש"ג בה עלה הכורת על הדור החמישי לשושלת זו, האדמו"ר רבי חיים (השני) מקוסוב הי"ד. יצויין שלרבי חיים (הראשון) מקוסוב ישנו המשך עד עצם היום הזה וזאת על ידי בנו הצעיר הלא הוא רבי מנחם מנדל אשר עבר לעיירה ויז'ניצא בה החל לשמש כאדמו"ר סמוך לפטירת אביו וממנו יוצא שושלת בית ויז'ניץ.
  2. רבי אהרן וואלדען בשם הגדולים החדש, בערך רבי ברוך קאסווער.
  3. ראה באור יקרות חלק א' עמ' שט שכפי הנראה נתחלף לו גברא בגברא, שהרי ויטבסק היא ברוסיה, ואילו פרימשלאן אינה רחוקה מקוסוב, וביותר שאינו מזכירו כלל.