אביגדור בן חיים

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
גרסה מ־15:34, 28 במרץ 2023 מאת דער רעבע איז דא (שיחה | תרומות) (←‏ראו גם)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אביגדור בן חיים חיימוביץ, היה רב מתנגד מהעיר פינסק, שניהל את המלחמה של המתנגדים בחסידות לאחר פטירתו של הגר"א מוילנא, והוביל למאסרו של אדמו"ר הזקן ולהדחתו של ר' לוי יצחק מברדיטשוב מרבנות העיר פינסק.

תולדות חיים[עריכה | עריכת קוד מקור]

אביגדור נולד בעיר קאליץ לאביו ר' יוסף חיים קרא שכיהן כרב העיר. בבחרותו נסע לוילנא כדי ללמוד תורה מפיו של הגר"א, וכבר בצעירותו התמנה כרב בעיר ליסלי, כשבמקביל הוא שולח ידו במסחר, עד שהפך לאיש אמיד.

בעקבות השנאה הגדולה שרחש לחסידים, החליט להצר את צעדיו של רבי לוי יצחק מברדיטשוב שכיהן באותו זמן ברבנות העיר פינסק ובאמצעות תשלום לפריץ המקומי ותשלומי שוחד לראשי הקהילה, הצליח להדיח את ר' לוי יצחק ממשרת הרבנות ולהתמנות במקומו, כשהוא מנצל את נסיעתו של ר' לוי יצחק למגיד ממעזריטש, על מנת להציק לבני המשפחה ולגרש אותם מהעיר כדי שלר' לוי יצחק לא יהיה להיכן לחזור[1].

בשנת תקמ"א חתם יחד עם רבנים נוספים בפינסק על כרוז הקורא להחרים את עדת החסידים, ואוסר לבוא עמהם במגע, ובאותה תקופה זייף מכתב בכתב ידו של אדמו"ר הזקן, על מנת להבאיש את שמו בוילנא.

בשנת תקנ"ג הוא הודח על ידי הקהילה החסידית בעירו, ממשרת הרבנות בפינסק.

בשנת תקנ"ו נעמד בראש הלוחמים נגד תנועת החסידות בכלל, ומנהיג החסידות ברחבי ליטא בפרט - אדמו"ר הזקן, ואף גרם לשרפתו הפומבית של הספר "צוואת הריב"ש" .

בעקבות הלשנות נוראיות ומופרכות שהעליל על אדמו"ר הזקן הצליח להוביל למאסרו השני, אך לאחר דין ומשפט התברר שהכל האשמות שווא. גם לאחר שחרורו של אדמו"ר הזקן מהמאסר ניסה להמשיך ולהעליל עלילות נוספות, עד שבב' מנחם אב תק"ס מושל ליטא הגיע למסקנה הסופית שאין כל יסוד להאשמות, ואדמו"ר הזקן חף מכל פשע.

סופו של אביגדור היה שהתקיים בו הפסוק "שלח ידיו בשלומיו חלל בריתו"[2], ובסוף ימיו נפל לשכרות[3]. והיה מסתובב בשווקי העיר יחד עם נשים נוכריות, והיה מסתובב בעיירות יהודיות כדי לבקש נדבות[4].

הרבי סיפר[5] שבימים בהם נפל אביגדור לשכרות היה אביגדור מסתובב אצל חסידים בהתוועדויות ומבקש משקה.

משפחתו[עריכה | עריכת קוד מקור]

הרבי סיפר בשיחה[6] שגם אצל אביגדור התקיימה ה"קללה" שצאצאיהם של גדולי המתנגדים יתקרבו לחסידות ויהפכו לחסידי חב"ד. ואכן נכדו של אביגדור הרב משה אביגדור חייקין התקרב לחסידות חב"ד, ושימש כרבה של הקהילה החב"דית בלונדון[7]. צאצאים נוספים של אביגדור שנמנו על חסידי חב"ד הם משפחת איזראעליט[8].

 • חתנו, רבי יהודה ליבוש מנעשוויז
 • חתנו, רבי גרשון[דרושה הבהרה]
 • חתנו, רבי ישראל שרגא חייקין[דרוש מקור]
  • נכדו, הרב משה אביגדור חייקין, רב קהילת חב"ד בלונדון.

ראו גם[עריכה | עריכת קוד מקור]

הערות שוליים

 1. בית רבי חלק א'
 2. תהלים נה, כא.
 3. 'המשפיע' עמוד קכג.
 4. שבחי הרב עמוד 18.
 5. שיחת שבת פרשת בשלח תשי"ד.
 6. שבת פרשת וישב תשי"ב.
 7. י' י' ג"ר, זכרונות מלונדון, ‏אפריון Vol. 2 5685, באתר HebrewBooks.
 8. ספר הקהילה "קלצק - פנקס", עמ' 51.