משה אביגדור חייקין

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הרב משה אביגדור חייקין[1] (ב' כסלו תרי"ב - כ"ט סיון תרפ"ח) היה מחסידי הרבי הרש"ב, שימש כרב בפריז ובלונדון, ובסוף ימיו עלה לארץ הקודש.

תולדות חיים[עריכה]

נולד ב' כסלו תרי"ב, לאביו ר' ישראל שרגא מחסידי הרבי מהר"ש ששימש כשו"ב בפטרבורג, ולאמו מרת חיה דינה. נמנה על צאצאי אביגדור המלשין, ובילדותו זכה לקירובים שונים מאדמו"ר הצמח צדק והחסידים אמרו כי הוא ראיה על הפסוק 'כי לא ידח ממנו נידח'[2].

בגיל צעיר נסמך לרבנות על ידי גדולי רבני דורו - ר' אברהם שמואל דיסקין, ר' יצחק אלחנן ספקטור, ור' חיים יעקב ווידרביץ. נשא את מרת טאנא רבקה בת ר' שניאור זלמן פינסקר מחרסון.

בעקבות גל פוגרומים שפקד את רוסיה בשנות המ"מים היגר לפריז, שם התמנה בשנת תרמ"ד לרב עדת יוצאי רוסיה ופולין. כשהרבי הרש"ב ביקר בפריז קירב אותו במאוד ולמד עמו דא"ח[3].

בשנת תרמ"ח חזר לרוסיה ונתמנה לרבה של רוסטוב על נהר הדון, ושימש בכהונה זו כשנה אחת.

בשנת תרנ"א עזב את רוסיה, והיגר לאנגליה, שם מונה בשנת תרנ"ב לרב, מלמד ושוחט בבית הכנסת 'גרין שול'. בהיותו שם ייסד תלמוד תורה ותיקן ועד לשמירת שבת. במסגרת זו פעל על בעלי חברות עם עובדים יהודיים לשחרר את הפועלים היהודיים בשבת. כמו כן הקים קופת חולים עבור החייטים היהודים.

בשנת תרפ"ו עלה לארץ הקודש, ונפטר בתל אביב בכ"ט בסיוון תרפ"ח ונטמן בבית העלמין הישן בעיר.

לקריאה נוספת[עריכה]

  • שאול שמעון דויטש, "הדיין מלונדון", לוגו כפר חב"ד.jpeg גליון 637

הערות שוליים

  1. ראה אודותיו בספר אהלי שם (פינסק תרע"ב) עמוד 455, אג"ק הריי"צ ח"א עמוד תקסד ובהנסמן שם, ספר השיחות תש"ד (לה"ק) עמ קנח.
  2. יקותיאל יהודה גרינוולד, זכרונות מלונדון, אפריון, בודפשט תרפ"ה, עמ' 189.
  3. אגרות קודש חלק א' ע' תתקסד.