לתשומת לבכם, אתר חב"דפדיה צפוי לעבור פעולות תחזוקה ושדרוג היום יום רביעי י"ד אייר (22/05/24).
החל מהשעה שמונה בערב לפי שעון ישראל, למשך כשלוש שעות. בזמן זה לא תתאפשר עריכה ובחלק מהזמן האתר לא יהיה זמין, נא היערכו בהתאם

תומכי תמימים פאקינג

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תלמידי הישבה בעת ביקור הרש"ג (במרכז)

בשנת תש"ו נמלטו רבים מאנ"ש מרוסיה לפולין, ומשם התיישבו במחנה פליטי השואה - פאקינג שבגרמניה.

בט"ו אלול תש"ו ייסד עסקני אנ"ש בראשות ר' ניסן נמנוב את אגודת חסידי חב"ד פאקינג, ואגודה זו הקימה בח"י אלול תש"ו את תומכי תמימים פאקינג. בישיבה למדו קרוב לחמישים תלמידים.

צוות הישיבה[עריכה]

  • הרב שימאנוויץ

חומר הלימוד[עריכה]

חומר הלימודים בחסידות היה: לקוטי תורה, דרך מצותיך, קונטרס התפילה וספר המאמרים תרנ"ט. בנגלה למדו את המסכתות הישיבתיות. את ספרי החסידות הביאו איתם מסמרקנד ואילו את ספרי הנגלה הדפיסו במינכן. כמו כן נשלחו אליהם ספרים מהרבי הריי"צ על ידי הרב בנימין אליהו גורודצקי.

שליחי הרבי הריי"צ לישיבה[עריכה]

במשך השנים שלח הרבי הריי"צ שלוחים לביקור בישיבה, ביניהם: הרש"ג ור' בנימין אליהו גורודצקי.

התאחדותה עם ישיבת תומכי תמימים ברינואה[עריכה]

בחודש כסלו תש"ח נסע המשפיע ר' ניסן נמנוב ועמו הרבה מתלמידי הישיבה לפאריז שם הצטרפו לישיבת תומכי תמימים ברינוא שנפתחה מספר חודשים לפני כן. בפאקינג נשארו אלה מהתלמידים שלא הצליחו להשיג ויזות ולעבור לצרפת. אז שימש הרב ישראל נעוולער כמשגיח ור' אברהם ליסוןכפר חב"ד) כמשפיע. הוא היה מאוד מסור לתמימים והיה מתוועד עמם בכל ליל שישי. ניהול הישיבה עבר אז להרב שלמה שימאנוביץ והרב שלמה מטוסוב.

בסוף חורף תש"ח נפטר ר' ישראל נעוולער ובאותה תקופה נסגרה גם הישיבה בפאקינג. רוב הבחורים הצליחו לצאת לצרפת או לארצות הברית. אלו שלא הצליחו לצאת אז נשארו במקום עד לסביבות שנת תשי"ב ורק אז היגרו לארצות הברית.

תקוותם החזקה של אנ"ש והתמימים בפאקינג להתראות עם הרבי הריי"צ לא התממשה לצערם. רובם עברו לפאריז ונשתקעו בה, חלקם עלו לארץ ישראל והחלק הנוסף שהיגרו לארצות הברית הגיעו לשם לאחר הסתלקותו של הרבי הריי"צ.

הישיבה שהייתה בפאקינג עברה איפוא לברינוא והפכה לישיבה גדולה ומפורסמת.

ראו גם[עריכה]

לקריאה נוספת[עריכה]