שיחה:בית הכנסת צמח צדק (ירושלים)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

לשלב בגוף הערך[עריכה]

הועתק מהערך משה צבי סגל:

בשנת תשכ"ז לאחר מלחמת ששת הימים היה היהודי המתיישב הראשון בעיר העתיקה. את חורבותיו של בית הכנסת צמח צדק (שהירדנים עשו את חלקו דיר עיזים וחלקו מתפרה)שיקם ושיפץ ואף קבל לשם כך מנשיא המדינה דאז זלמן שז"ר סכום של ארבעים אלף לירות. יש תכתובת עניפה בינו לבין הרבי רק שניים ממכתביו פורסמו ברבים [1]

עוד:

הבניין בן שלוש קומות, היה בבעלות חב"דית עד לשנת תש"ח. בשנת תשכ"ז אחרי שצה"ל כבש את העיר העתיקה הייתה ההקומה הראשונה מאוכלסת בחנויות ובקומה השנייה הייתה קומת מגורים.

עוד:

הרב סגל שהיה במקצועו גם אדריכל, שיפץ במהירות את בית הכנסת בכדי שעד לראש השנה יוכל בית הכנסת לשמש כמקום תפילה. בין המתפללים היה מי שנעשה נשיא המדינה, מר זלמן שז"ר. הרב סגל הסתייע בסופר והעיתונאי, הרב אהרן ביר מומחה לישראל וירושלים, והרב שמעון חיימסון שנולד בעיר העתיקה והיה מצאצאיה של הרבנית מנוחה רחל בת אדמו"ר האמצעי.

הרב סגל דיבר על שיפוץ בית הכנסת עם מר שזר שמאוד התלהב עד שדיבר עם יעקב הרצוג, מנכ"ל משרד ראש הממשלה ועם ראש העיר דאז מר טדי קולק. הוא ארגן פגישה בין שני האישים והרב סגל זכה בסיומה ל-30,000 דולר עבור השיפוץ.

הרב סגל היה בקשר עם הרבי כל אותה העת. הוא גם עמד בקשר תמידי עם שז"ר, אך האחרון הבהיר לו כי לא די לכתוב לרבי, אלא עליו לנסוע ולשפוך את נשמתו לפניו. אם אין כסף, הסביר שזר, הוא ירכוש לו כרטיס. הוא גם שלף פנקס צ'קים וחתם על כל ההוצאות.

הערות שוליים

  1. אגרות קודש כרך יג עמודים שנד-שנה בענין שבע מצוות בני נח כרך כו, עמוד יג ועמוד טו. בעניין בית הכנסת בעיר העתיקה.

האימייל של משרד הכולל[עריכה]

ידוע למישהו? --שָׁלוֹם - יְהוּדִים מְשׂוֹחֲחִים י"ז באדר ה'תשע"ה, למניינם 02:36, 8 במרץ 2015 (UTC)

ראש כולל[עריכה]

הרב סגל או הרב דייטש? קודש לנשיא הדור! - שיחה, 09:54, כ"ד בתמוז, ה'תש"ף.