עובדיה איסקוב

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב איסקוב

הרב עובדיה איסקוב, שליח הרבי, רב העיר דרבנט, ברפובליקה של דאגסטן בדרום רוסיה, מוהל, וצייר. חווה מספר פעמים אירועים אנטישמיים בגין היותו יהודי ופעילותו עם הקהילה היהודית בדאגסטן.

תולדות חיים[עריכה | עריכת קוד מקור]

נולד בדאגסטן בשנות שלטון הקומוניסטים, ובשל כך לא ידע מאום על יהדותו מלבד העובדה כי הוא יהודי. בנערותו התגלה אצלו כשרון הציור, וציוריו עוררו תשומת לב מיוחדת בעיר הבירה של דגסטן. בזכות כך קיבל מילגת לימודים מיוחדת מהאקדמיה הרוסית לאמנות שבמוסקבה.

התעוררותו הרוחנית התעוררה בעקבות מפגש עם אורחי כבוד במקום לימודיו, כאשר הפרופסור הציגו כ'אחד האמנים המוסלמים הטובים ביותר', דבר שקומם אותו וגרם להצהרתו כ'יהודי'. בתגובה השיב לו הפרופסור, "אם אתה יהודי, היכן החוטים שלך". כשהבין כי אינו יודע מאום על יהדותו פנה לבית חב"ד במוסקבה, והחל להשתתף בשיעורים, עד שבעידוד הרב לאזאר עבר ללמוד בישיבת תומכי תמימים מוסקבה, משם המשיך לישיבת תומכי תמימים בקריית מלאכי.

רעייתו חיה מרים, התקרבה ליהדות במכללת בית חנה בפטרבורג.

לאחר נישואיהם יצאו לשליחות בשנת תשס"ד בעיר הולדתו, דרבנט, שם החל לעורר את הקהילה היהודית.

הוא פתח בית כנסת, מקווה טהרה, גן ילדים, בית תמחוי ושירותים נוספים לטובת הקהילה, ומשמש בכל תפקידי הקהילה.

תקופה מסוימת שהתה משפחתו בצפת בשל חינוך הילדים, כיוון שבדגסטן אין מקומות לימוד מסודרים, כשהוא שוהה במקום השליחות. כיום הוא גר במוסקבה, אך עדיין עובד ומסייע ליהודים בדרבנט.

כיום משמש כמוהל בקהילה במוסקבה ואצל יהודי קאווקאז, וצייר מקצועי.

אירועים אנטישמיים[עריכה | עריכת קוד מקור]

בשנת תשס"ו הותקף על ידי מוסלמים אנטישמיים, כשאבן גדולה נזרקה לחדר השינה בביתו, בזמן ששהה שם עם אשתו ובנם הקטן. בנס לא נפגעו. יומיים קודם לכן נופצו חלונות בית הכנסת של הקהילה.

בשנת תשע"ג, ביום חמישי י"ח במנחם אב כשחזר משחיטה בשעת לילה מאוחרת עבור הקהילה היהודית במקום, נורה על ידי מתנקש מוסלמי בפתח ביתו, ונפצע אנושות[1]. הירייה כוונה לעבר הלב, אך רגע קודם הפגיעה הסתובב, והכדור פגע בכבד, מה שהציל את חייו.

לאחר הפגיעה ניסה המתנקש לפגוע בו שוב, אך זעקותיו לעזרה גרמה לשכנים רבים לצאת והמתנקש ברח. הוא הספיק לדבר עם השוטרים ולמסור תיאור פנים של היורה, עד שאיבד את הכרתו.

לאחר טיפול ראשוני בבית הרפואה המקומי, צוות רפואי מישראל הוטס להביאו ארצה, אז אושפז בבית הרפואה "בילינסון" בפתח תקווה, במימון "איגוד הקהילות היהודיות של רוסיה", שם התייצב מצבו.

דקות ספורות לפני שבת התעורר לראשונה מאז איבד את הכרתו, ומסר כי ברצונו לחזור למקום שליחותו והתראיין לתקשורת.

בימים הסמוכים לראש השנה תשע"ד התאשפז שוב בשל זיהום חמור שהתפתח באזור הירי[2].

בסוף חודש תשרי חיסלו כוחות מיוחדים של הסוכנות ללוחמה בטרור של צבא רוסיה חמישה טרוריסטים, ביניהם שריף אחמדוב שעמד מאחורי הירי[3].

בי"ז סיוון תשפ"ד פתחו טרוריסטים אש לעבר הבית כנסת המקומי, זרקו רימונים ובקבוקי תבערה לתוך הבית כנסת, הוא הוצת ונשרף כליל. לאחר מכן התקיימו חילופי אש בין השוטרים לטרוריסטים, ושוטרים רבים נהרגו. בהשגחה פרטית הבית כנסת היה ריק מיהודים, אך נהרגו שומרים הלא יהודים של הבית כנסת. כמו כן, נשרפו עשרה ספרי תורה, ביחד עם כל ספרי קודש והחפצים של הבית כנסת. באותו הזמן, גם בית כנסת בעיר מחצ'קלה שבדגסטן הוצת על ידי טרוריסטים[4].

לקריאה נוספת[עריכה | עריכת קוד מקור]

קישורים חיצוניים[עריכה | עריכת קוד מקור]

הערות שוליים