משה זאב ירוסלבסקי

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב משה ירוסלבסקי מקבל מהרבי את הנשאר מההתוועדות - לטובת הארגון "אש"ל הכנסת אורחים"

הרב משה זאב ירוסלבסקי (תרע"ה - ו' שבט תשנ"ד) היה ממנהלי מוסדות חדרי תורה אור, מנהל אש"ל הכנסת אורחים, ומאנשי קהילת חב"ד בבני ברק.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בשנת תרע"ה בברדיצ'ב, אוקראינה לאביו ר' אהרון ירוסלבסקי, ולאימו מרת חי' ריזל.

בשנת תרצ"א עלה לארץ עם משפחתו אשר התיישבה בתל אביב. בבחרותו למד בז'יטאמיר ובישיבת תורת אמת בירושלים בין השנים תרפ"ט - תרצ"ה.

בשנת תש"א התחתן עם זוגתו מרת חיה אסתר והתגורר בתחילה בתל אביב ובשנים יותר מאוחרות בבני ברק. התעסק בקבלנות צבאית, ביתו היה בית פתוח לרווחה לאורחים רבים.

הרב ירוסלבסקי ניהל את חדרי תורה אור, וכן גמ"ח אשר הלווה סכומים מכובדים לחסידי חב"ד בכל ארץ ישראל.

אש"ל הכנסת אורחים[עריכה]

לקראת חודש תשרי תשל"א, לקח על עצמו הרב ירוסלבסקי את ארגון וסידור ארוחות האורחים המגיעים לחודש תשרי אל הרבי (עד לאותה שנה, ארגון צא"ח ניו-יורק היו מעניקים תלושי מזון לאורחים). באותה שנה הרבי העניק לר' משה אלפיים דולר כהשתתפות בעלויות.

בשנה שלאחר מכן החל לדאוג ר' משה גם למקומות שינה עבור האורחים.

מאז, מידי שנה, בהתוועדויות שבחודש תשרי ושסמוכות לו, העניק הרבי 'מזונות' לר' משה, לחלוקה לאורחים. פעמים אף מסר לאורחים דרך ר' משה רימון בראש השנה. לאחר פטירתו ממשיכה פעילות ארגון אש"ל הכנסת אורחים לעילוי נשמתו, על ידי מרכז חב"ד העולמי לקבלת פני משיח.

חדרי תורה אור[עריכה]

חדרי תורה אור' היה ארגון חב"די שהרשמיות הייתה ממנו והלאה, וגם היה רחוק מזרקורי הפרסום. הוא הוקם בשנת תשי"ב על ידי הרב ירוסלבסקי והרב יונה איידלקופ הפעילות התמקדה בשעות אחרי הצהריים. במסגרתה אספו מורים חב"דיים תלמידים מבתים שאינם שומרי תורה ומצוות בכלל או שומרים במידה מסויימת בלבד, וארגנו בעבורם שיעורים במקצועות קודש, בהתאם למקום והזמן. היו מקומות שבהם זה היה למעשה 'ישיבות ערב' לצעירים

נפטר בו' שבט תשנ"ד.

משפחתו[עריכה]