מרדכי גורודצקי

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב גורודצקי בהכנסת ספר תורה (תשע"ב)

הרב מרדכי גורודצקי (כ' מנחם אב תרצ"ב - ל' ניסן תשפ"ב) היה יו"ר ועד נחלת הר חב"ד, ומראשי עסקני חב"ד המקומיים, וחבר הנהלת אגודת חסידי חב"ד ארץ הקודש.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בסמרקנד בכ' במנחם אב תרצ"ב לאביו ר' שמחה גורודצקי, ששימש בהוראת אדמו"ר הריי"צ כמנהיג רוחני לתושבי המקום.

בזמן מלחמת העולם השנייה, הפכה סמרקנד המרוחקת לאחד מהמרכזים התוססים של החיים החסידיים כאשר מאות משפחות חסידיות שברחו מהתופת לעמקי רוסיה מצאו בה את מושבם, והוא זכה לקבל חינוך מגדולי החסידים בעיר, ולמד בסניף ישיבת תומכי תמימים שנוסד בעיר.

זמן קצר לאחר המלחמה, נעצר אביו על ידי הבולשת הרוסיה ונחקר באכזריות, ואמו שעשתה את כל המאמצים לשחררו ללא הצלחה נפלה למשכב וקיבלה שיתוק מוחי בחצי גופה. בהיותו בן יחיד (בנוסף לאחותו), ובהתחשב במצבה הרפואי של אמו, לא יכל להרשות לעצמו להצטרף לאלפי החסידים שהבריחו את הגבול הרוסי באמצעות דרכונים פולניים מזוייפים (במבצע שנודע לימים 'יציאת רוסיה תש"ו'), והוא נותר ללמוד בישיבה בסמרקנד וסעד את אמו.

לאחר נישואיו עם מרת דינה בת ר' משה וישצקי מטשקנט, קבע את מגוריו בסמיכות למקום מגורי חותנו והיה מאנשי הקהילה החסידית בטשקנט עד ליציאתו מרוסיה.

בארץ הקודש[עריכה]

הרב גורודצקי בתקופת עלייתו לארץ הקודש

בחודש תמוז תשכ"ו קיבל אביו ר' שמחה גורודצקי מכתב מהרבי בו מבשר כי בנו ר' מרדכי ומשפחת חתנו ר' יונה לבנהרץ קיבלו אישורי יציאה. היה בזה רוח הקודש גלויה, שכן רק שבועיים לאחר מכן, למחרת תשעה באב, קיבלו בנו וחתנו את אישורי היציאה ובחודש אלול הגיעו לארץ הקודש.

עם הגיעם התיישבו בכפר חב"ד, ובשנת תש"ל החליט להקים את המפעל 'גולגוטקס'[1] בבעלות משותפת שלו יחד עם גיסו ר' יונה לבנהרץ ואחיו ר' זלמן לבנהרץ וכן ר' משה גולדשמיד, ואף קיבל הבטחה מהרבי להלוואה גבוהה. בפועל הרב אפרים וולף התנה את הבאת ההלוואה, בכך שהוא יעבור להתגורר בנחלת הר חב"ד ובעקבות כך עבר להתגורר בשכונה החדשה[2].

כבר בתקופה הראשונה למגוריו, החל לפעול לביסוס וחיזוק השכונה, כאשר הצעד הראשון היה דאגה לפרנסה למתיישבים החדשים במסגרת המפעל, וכן הקמת מוסדות וגיוס משאבים.

עם הקמת ועד נחלת הר חב"ד, הועמד בראש הועד וזכה למענות והראות רבות מהרבי בקשר לפעילותו לטובת נחלת הר חב"ד.

בשנת תש"נ צורף כחבר הנהלת אגודת חסידי חב"ד ארץ הקודש.

נפטר ביום ראשון, ל' ניסן תשפ"ב, והוא בן 89.

בשעת הלוויה הודיע רב הקהילה בקרית מלאכי כי חתנו הרב יצחק בליז'ינסקי ימלא את מקומו כיו"ר הועד.

משפחתו[עריכה]

  • חתנו, ר' אהרן לייב רסקין- קראון הייטס
  • בתו מרת שושנה, רעיית ר' יצחק בלזינסקי - קריית מלאכי
  • חתנו, ר' ברוך שלמה בליזינסקי- כפר חב"ד
  • חתנו ר' מנחם מענדל גורליק - משלוחי הרבי באשקלון

לקריאה נוספת[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. נסגר בשנת תשע"א.
  2. פרק שמיני באתר "חייל בדור השביעי".