אריה דרעי

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
דרעי בפניה לחסידי חב"ד לקראת הבחירות
דרעי (במרכז) במעמד הוקרה לכולל חב"ד

אריה דרעי (יליד תשי"ט, 1959) הוא ח"כ ויו"ר מפלגת ש"ס. בעבר כיהן כשר הפנים, הבריאות, הכלכלה וכשר לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל. לאחר פסיקת בית המשפט העליון בעניינו אשר קבע כי אינו יכול לכהן כשר התפטר מתפקידו כשר הפנים והבריאות ומתפקיד המשנה לראש הממשלה.

תולדות חיים[עריכה | עריכת קוד מקור]

נולד בט' אדר א' תשי"ט לאביו אליהו ולאימו אסתר דרעי, במקנס שבמרוקו. בשנת תשכ"ח עלתה משפחתו לארץ ישראל.

בתחילת דרכו שימש כמזכיר היישוב החרדי מעלה עמוס וחבר המועצה האזורית גוש עציון, ולאחר מכן בשנת תשמ"ד החל לשמש כמזכיר מועצת חכמי התורה של מפלגת ש"ס. בשנת תשמ"ה מונה למזכ"ל תנועת ש"ס. בשנת תשמ"ו מונה בתור מנכ"ל משרד הפנים, ובשנת תשמ"ט נבחר בתור חבר כנסת מטעם ש"ס ומונה לשר הפנים, תפקיד בו שימש עד לשנת תשנ"ג אז התפטר מתפקידו בשל החלטת בג"ץ, שקבעה שדרעי אינו יכול להמשיך ולכהן כשר כיוון שהוגש נגדו כתב אישום. בעקבות קביעה זו התפטר דרעי מתפקידו כשר הפנים.

בשנת תש"ס נאסר ונכלא לשלוש שנים בעוון לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים, והוטל עליו קלון. בפועל ריצה כשנתיים וזאת לאחר ניכוי שליש.

בשנת תשע"ב חזר לפוליטיקה והתמנה כמס' 2 במפלגת ש"ס, ולאחר פטירת הרב עובדיה יוסף, ועם פרישתו של אלי ישי מונה בתור ראש המפלגה. החל מאז שימש בכנסת כשר הפנים, הרווחה ולפיתוח הפריפריה הנגב והגליל לשעבר. בשנת תשפ"ב לאחר שהואשם בביצוע עסקאות נדל"ן אסורות, חתם על הסדר טיעון שבמסגרתו פרש מהכנסת [1], בבחירות שלאחר מכן חזר שוב לראשות מפלגת ש"ס.

בבחירות לכנסת העשרים וחמש הוביל את תנועת ש"ס להישג של 11 מנדטים בבחירות, ועם ניצחון גוש הימין בראשות נתניהו מונה לאחר הקמת הממשלה למשנה לראש הממשלה, לשר הפנים, לשר הבריאות ולחבר הקבינט המדיני-ביטחוני.

בכ"ה טבת תשפ"ג קבע בית המשפט העליון ברוב מוחץ כי המינוי של דרעי לשר אינו חוקי זאת מכיוון שהמינוי לוקה בחוסר סבירות קיצוני, בשל עברו הפלילי של דרעי ובשל המצג שהציג בפני בית משפט השלום שגזר את דינו בעבירות המס, ובכ"ט בטבת תשפ"ג פוטר דרעי מתפקידיו המיניסטריאליים ע"י נתניהו.[2]

קשריו עם חב"ד[עריכה | עריכת קוד מקור]

אריה דרעי מקבל את הספר חב"ד במרוקו מידי העסקנים החב"דיים הרב יענקל'ה גלויברמן והרב שמעון רבינוביץ

לפני ביקורו של אחיו עורך הדין שלמה דרעי אצל הרבי, ביקש ממנו אריה דרעי שימסור לרבי "שכל מה שעשה הוא עשה למען כלל ישראל" ושהרבי יברך אותו. כאשר עבר שלמה דרעי אצל הרבי בחלוקת דולרים בז' אייר תשנ"א ומסר לו את דבריו של אחיו אריה דרעי, בירך אותו הרבי ואמר: "יהי רצון שהשם יתברך ינחהו בדרך הישר ובדרך [ה]פנימיות. כיוון שהוא שר הפנים, הרי לכל לראש צריך להראות דוגמא שכל יהודי צריך לילך בדרך הפנימיות, ויהיה בהצלחה רבה ובשורות טובות", ולבסוף מסר הרבי לשלמה דרעי דולר ואמר "זה בשביל האח"[3].

בכ"ו אדר תשנ"ג (בתקופת ממשלת רבין כשש"ס ישבה בממשלה) שאל ר' יוסף יצחק גוטניק את הרבי, האם להיפגש עם דרעי. תשובת הרבי הייתה: "להשתמט" (=מפגישה עם דרעי)[4].

בחשוון תשע"ג הגיע דרעי לכפר חב"ד ונפגש עם הרב אשכנזי והרב ירוסלבסקי. בפגישה טען כי לא היה שותף להסכם אוסלו כיוון שנמנע בהצבעה[5]. דבריו עוררו סערה תקשורתית, לאחר שנטען שדרעי היה מיוזמי ההסכם[6].

כמעט כל חברי מפלגת ש"ס - מפלגתו של דרעי התנגדו לתיקון חוק מיהו יהודי כרצונו של הרבי בזמן שהרב מאיר כהנא העלה את הצעת תיקון החוק להצבעה בכנסת[7].

דרעי עומד בקשרים עם חסידי חב"ד רבים, שבראשם העסקן החבד"י ר' יעקב גלויברמן. לקראת הבחירות לכנסת פרסמה מפלגת ש"ס שבראשותו מכתב התחייבות לחסידי חב"ד, כי הם יפעלו לשמירה על שלושת השלמויות כרצון הרבי[8]. לקראת ג' תמוז תשע"ו, כתב דרעי פ"נ לרבי שנשלח על ידי ידידו גלויברמן[9]. לדרעי חברותא קבועה בתניא בשילוב עם ספרי המהר"ל מפראג עם הרב חיים שלום דייטש.

קישורים חיצוניים[עריכה | עריכת קוד מקור]

הערות שוליים

  1. בית המשפט קיבל את הסדר הטיעון עם יו"ר ש"ס דרעי
  2. חב"ד אינפו. טלטלה במערכת הפוליטית: בג״ץ פסל את מינוי דרעי לשר בממשלה. כ"ה טבת ה׳תשפ״ג 18.01.2023. - עכשיו זה סופי: בתום ישיבת הממשלה – נתניהו פיטר את דרעי; לפיד תקף, JDN -כ״ט בטבת ה׳תשפ״ג, 22 בינואר 2023.
  3. בחלוקת דולרים: מה הרבי דרש מאריה דרעי? ● וידאו באתר
  4. ליקוט מענות קודש - תשנ"ג, מענה פד, עמ' 57
  5. דרעי לרבני חב"ד: "נמנעתי בהצבעה על אוסלו" באתר קישור שטורעם
  6. תזכורת: אריה דרעי לא תמך באוסלו - הוא רקח את אוסלו באתר
  7. מפלגת ש"ס נגד תיקון מיהו יהודי קישור לאתר הגאולה
  8. מסמך ההתחייבות ההיסטורי של ש"ס לחסידי חב"ד נחשף
  9. שר הכלכלה אריה דרעי כתב פ"נ לרבי