אהרן פופאק

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Male no free image yet-he.svg.png

הרב אהרן פופאק (כ"ו תמוז תרפ"ג-י"ג תמוז תשל"ו), היה מראשוני השלוחים של אדמו"ר הריי"צ, והאחראי בפועל על ועד מגיני ומרחיבי החינוך הכשר שתחת המרכז לעניני חינוך.

תולדות חיים[עריכה]

נולד במדינת וארמוט שבארצות הברית בכ"ו תמוז תרפ"ג לאביו הרב אברהם פופאק. התחנך בבית אביו, וכאשר הגיע אדמו"ר הריי"צ לביקור בניו יורק בחודש אלול תרפ"ט נכנס ליחידות יחד עם אביו.

כאשר הקים אדמו"ר הריי"צ בשנת תש"ב את ועד מגיני ומרחיבי החינוך הכשר, התמנה יחד עם חברו יצחק פלדמן להקים את הארגון, כשהוא מנצל את עובדת היותו יליד אמריקה לטובת הצלחת הארגון.

בתחילה התרכזה הפעילות בביקורי בית אצל משפחות יהודיות, בנסיון לשכנע את ההורים לשלוח את ילדיהם למוסדות חינוך יהודיים, את בשנת תש"ד התרחבה פעילות הועד, והם התמנו גם על 'שעת לימוד הדת' (של"ה), כשהם אחראים על שליחת בחורים לבתי ספר אמריקאים עממיים פעם בשבוע, על מנת שימסרו שיעורים בסיסים ביהדות לילדים הנמצאים שם.

במהלך שנת תש"ה הציע לו הרבי לקבל על עצמו משרת רב קהילה בשיקגו בהסכמת אדמו"ר הריי"צ, אך בסופו של דבר ההצעה לא ירדה לפועל, והוא המשיך לעסוק בארגון ה'של"ה', ובסוף אותה שנה נשלח על ידי אדמו"ר הריי"צ לסייע לרב אליעזר פנחס ווילער שפתח את סניף ישיבת אחי תמימים בברידזשפורט שבקונטיקט בי"ד תמוז תש"ד, ובהמשך הקים במקום גם בית ספר יהודי לבנות בשם בית רבקה, שפעל בשעות אחר הצהריים.

חתונתו התקיימה בחודש תמוז תש"ז עם מרת חנה בת ר' מרדכי דב טלישבסקי, ולאחר מספר שנים ששהה בקונטיקט ועזר לפיתוח המוסדות החב"דיים במקום, עבר לוורצ'סטר שבמסצ'וסטס שם ניהל את בית הספר היהודי, ומשם עבר בהוראת הרבי לייסד את בית הספר 'בית יעקב' בדרום פילדלפיה, כשהוא מעתיק את ההצלחה שנחל בקונטיקט ופותח גם במסצ'וסט ובפילדלפיה בתי ספר יהודיים לשעות אחר הצהריים.

בשנים בהם שהה בפילדלפיה הקים בשליחות הרבי גם את הועד מקומי לטהרת המשפחה, ובנה מקווה בשיטת חב"ד במקום. בשנים האחרונות לחייו חלה במחלה הידועה, ונפטר מהמחלה בי"ג תמוז תשל"ז.

משפחתו[עריכה]

  • בנו, הרב מנחם מענדל פופאק - דרום אפריקה
  • חתנו, הרב מנחם מענדל ליפסקר - דרום אפריקה
  • חתנו, הרב שלום דובער גרונר - דרום אפריקה
  • חתנו, הרב יוסף יארמוש - טורונטו

לקריאה נוספת[עריכה]