פתיחת התפריט הראשי
הרב פנחס משה כ"ץ

הרב פנחס משה כ"ץ כ"ז טבת עת"ר - א' אדר ב' תשמ"ו) כיהן במשך שנים רבות כחבר הנהלת אגודת חסידי חב"ד בארצות הברית. הוא שימש גם גבאי בית הכנסת 770 מאז יום קנייתו. הרב כ"ץ כיהן גם כחבר מועצת המנהלים של ישיבות תומכי תמימים. מונה על ידי הרבי בשמיני עצרת תשל"א ל"בעל הבית"[1] על מדינת פולין.

תולדות חייםעריכה

נולד בשנת עת"ר בקונסקי (קונסקיה) שבפולין לאביו הרב אברהם מרדכי הכהן כ"ץ, שנמנה על חסידי טומשוב.

בצעירותו, התקרב לחסידי חב"ד ומשך אחריו גם את ידידו הרב משה אליהו גרליצקי. בקיץ תרפ"ה הגיע ללמוד בישיבת תומכי תמימים, ועוד קודם חתונתו התמנה כמנהל המכינה לצעירים בישיבת תומכי תמימים אטווצק יחד עם ידידו הרב שניאור זלמן גוראריה.

בזמן בו שהה באטווצק, היה חבר מערכת 'התמים', בה כתב מאמרים תורניים וסקירות שונות, ואף ערך לדפוס את מכתבי הגניזה החרסונית.

בהגיעו לגיל נישואין התחתן עם רעייתו מינדל בתו של ר' דוד שטוקהאמר.

היה ממייסדי ועד להפצת חסידות, ועמד בראש ועד המסדר.

לרגל יובל ה-40 לחתונת הרבי והרבנית נכנס עם קבוצת החסידים שניגשו לברך את הרבי, ובהוראת הרב שמואל לויטין נבחר לברך את הרבי בשם כולם בשל היותו כהן. הדבר היה בהפתעה ובשל כך הברכה היתה מעט מגומגמת, וכאשר כתב על כך לרבי בהתנצלות, הגיב לו הרבי במענה המפליא את הברכות המגיעות באופן של אי-ידיעה[2].

כאשר הקים הרבי את "האו"ם החסידי" בשמיני עצרת תשל"א, מינה אותו הרבי כ"בעל הבית" על מדינת פולין.

תשובות הרבי לדיוקי הרב כץעריכה

לאחר הדפסת סדר ברכות ותפילות עם תרגום אנגלי, כתב הרב משה פנחס כ"ץ לרבי מכתב ארוך בן חמישה-עשר סעיפים המכיל הערות תורניות על הברכון. הרבי השיב לו על המכתב, וציין את המקורות לדברים עליהם תמה הרב כץ[3]. ובאופן דומה הרבי השיב לרב כץ על שאלותיו אודות גיליונות השמועסן [4].


הרב כ"ץ נפטר בא' באדר ב' תשמ"ו, כשאת מקומו בגבאות ממלא בנו יחידו הרב זאב כ"ץ.

משפחתועריכה

הערות שוליים