שמואל חפר

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב שמואל חפר

הרב שמואל הלוי חפר (י"א אב תר"צי"ז ניסן תש"פ) שימש כסגן יו"ר אגודת חסידי חב"ד בארץ הקודש, יו"ר הועד למען שלימות העם ומנהל בית רבקה כפר חב"ד.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בי"א אב תר"צ בבודפשט שבהונגריה, שם עברו עליו שנות ילדותו עד פרוץ מלחמת העולם השנייה.

בימי המלחמה נאלץ, עם הוריו ושמונת אחיו, לברוח ממקום מסתור אחד למשנהו. לאחר המלחמה נדד לאיטליה, משם לגרמניה ואחר כך למחנה עליה יהודי בצרפת. בראשית שנת תש"ז, הפליג עם חבריו לארץ הקודש, אך נעצר בידי הבריטים ונשלח לבלות חצי שנה בקפריסין, קודם שהפליג בשנית לארץ, הפעם בהצלחה.

כחצי שנה קודם הקמת המדינה התנדב לשורות הפלמ"ח והשתתף במלחמת השחרור. סירב פקודה בפרשת אלטלנה.

בשנת תשי"ד יצא בשליחות הסוכנות היהודית לפעול בקרב בני נוער יהודים במרוקו, בברכת האדמו"ר מגור הבית ישראל, שם נתוודע לראשונה לחסידות חב"ד ולאנשיה, כאשר פגש את השליח הרב שלמה מטוסוב.

הרב חפר נואם בקונגרס גאולה משיח העולמי
הרב שמואל חפר בשטח הארמון למלך המשיח

מששב לארץ, החל לעסוק בשדה החינוך הדתי תחילה במקוה ישראל ולאחר מכן בנחלים תוך כדי שהוא שומר על קשר עם הרבי ועם חסידי חב"ד. את תלמידיו במוסדות השונים היה לוקח בי"ט כסלו ותאריכים חב"דים נוספים ל"פרדס" בלוד להתוועד עם ר' שלמה חיים קסלמן. בתשי"ח התחתן עם אשתו מרת רבקה בת ר' חיים יוסף רוזנבלום מתל אביב. אחרי החתונה החל בעסקנות חב"דית. תחילה ניהל שני בתי ספר של הרשת בכפר סבא וביפו, עד שמונה על ידי הרבי לנהל את בית רבקה - מוסד שכמעט נסגר לפני כן ותחת שרביט ניהולו הפך למוסד מפואר ומרשים.

על פי הוראות והכוונה מפורטת מהרבי, הקים את כפר חב"ד ב' שהינה קריית החינוך החב"דית הגדולה בישראל, בה שוכן מוסד בית רבקה כפר חב"ד.

ר' שמואל היה דמות מרכזית בעסקנות חב"ד, שימש כסגן יו"ר אגודת חסידי חב"ד בארץ הקודש, יו"ר הועד למען שלימות העם ומנהל בית רבקה כפר חב"ד.

זכה מהרבי לקירובים גדולים ויחס מיוחד.

במהלך יחידות אליה נכנס בתאריך אור לכ"ה אב תשכ"ה התלונן כי בעקבות עסקנותו הרבה אינו מספיק ללמוד תורה, הרבי הורה לו בתגובה לנעול את דלתות משרדו מדי יום בשעה אחת בצהרים וללמוד במשך חצי שעה, לאחר דברים אלו אמר לו הרבי בניגון של מאמר: "הטעם שחז"ל אומרים שאליהו נענה דוקא בשעת המנחה הוא משום ששעה זו היא שעה בה מאיר אור היום בתוקף - הגשמיות עומדת בתוקף כששוברים אותה ונותנים לקב"ה אז..."[1], ביחידות נוספת לרב חפר הרבי דיבר עם הרב חפר תוך כדי שהוא אומר את הדברים במנגינה של מאמר, היה זה כשרצה להעביר את בנו ר' משה מתלמוד התורה בו למד שלו היה תלמוד תורה חב"די לתלמוד תורה חב"די, הרבי אמר לו במנגינת ניגון של מאמר: "על הפסוק ישבעו עצי ה' ארזי הלבנון אשר נטע מסבירים חז"ל את הלשון נטע - הקב"ה עקר את העצים (שכבר היו קיימים) אך היו כמו קרני חגבים, והקב"ה עקרם ושתלם בגן עדן ואז הצמיחה היא עד בחינת 'ארזי הלבנון'" (בכך בירכו הרבי על מהלך העברת בנו לתלמוד התורה החב"די)"[2].

היה מראשי העסקנים שהתגייסו להפצת בשורת הגאולה וקבלת מלכותו של הרבי מלך המשיח ע"י העם ובמסגרת זו שימש כחבר מטה משיח בארץ הקודש שפעל למשך זמן קצר משלהי קיץ תנש"א. לפני קיום מעמד הסאטעלייט התארח במסיבת עיתונאים בה נאם על חשיבות המעמד ומחה בעסקן שניסה להטיל ספק בחשיבות קיום המעמד[3], בנוסף לחם לקיום המעמד והצהיר שיקיים שידור בכפר חב"ד ב' חרף הלחצים וההתנגדויות שהיו נגדו בנושא מצד כמנה עסקנים[4]. אמונתו ופעילותו בנושא המשיכו כל השנים, גם אחרי ג' תמוז. כך בשנת תשנ"ה הנחה את מעמד הקהל הגדול של האגודה למען הגאולה האמיתית והשלימה שנערך בב' ניסן ביד אליהו בתל אביב[5].

בשנת תשס"ה נאם בעצרת הזעקה "מי לה' אלי" כנגד תכנית ההתנתקות שנערך בי"ג אדר א' בבנייני האומה בירושלים, שם זעק ותקף את אריאל שרון ובנימין נתניהו שהפרו את הבטחותיהם לרבני חב"ד.

נפטר מדום לב, בשבת חול המועד פסח י"ז ניסן תש"פ, והוא בגיל 89.

משפחתו[עריכה]

רעייתו, מרת רבקה חפר - נפטרה כ"ז תשרי תשפ"ב.

לקריאה נוספת[עריכה]

 • שניאור זלמן ברגר, חב"ד במרוקו, תיעוד פעולות חב"ד במרוקו, חשוון ה'תשע"ז
 • כרמי שלי, יריעה מקיפה על עסקנותו ופעילותו של הרב חפר בתוך מגזין 'תחיינו' גליון 10, אלול תשע"ט עמוד 18
 • שלמה ברמן, ראיון עם הרב חפר בשבועון כפר חב"ד גליון 1853
 • שלום מגידמן, חייל נאמן בשבועון כפר חב"ד 1855 עמוד 52  •  להציל נשמה בברבדוס גליון 1860 עמוד 46
 • האבא של בית רבקה, בוגרות מספרות זכרונות מדמותו, מוסף 'נשי' שבועון כפר חב"ד גליון 1855 עמוד 10
 • מקים ממלכת הנשים של הרבי בארץ ישראל, שבועון בית משיח 1209 עמוד 36

קישורים חיצונים[עריכה]

הקודם:
הרב נחום טרבניק
יו"ר הועד למען שלימות העם
תשד"מ - תש"פ
הבא:
-

הערות שוליים

 1. הרבי הפסיק במילה אז (במקור באידיש: "איז דאס").
 2. התמים גליון נ"א עמ' 11 מתוך תדפיס מספר על הרב חפר תשורה חפר כהן כסלו תשפ"ד ע' 36
 3. ראו בוידאו 'מאחורי הסאטעלייט סיפורו של מעמד קבלת המלכות' בערוץ היטיוב ואביטה נפלאות דקה 18:54.
 4. מפי הרב בצלאל קופצ'יק בראיון לתוכנית הפודקאסט אוזניים לשמוע פרק ט"ו - על מעורבותו במעמד הסאטעלייט ועל שליחותו לקבלת פני משיחקובץ שמע אינפו.jpg
 5. הרב חפר ע"ה מנחה כנס לקבלת פני משיח צדקנו אינפו.jpg