דוד שטוקהאמר

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הרב דוד שטוקהַמר (? - י"ט אב תשכ"ג) היה מראשוני חסידי חב"ד בארצות הברית, וממייסדי ישיבת אחי תמימים נוארק.

תולדות חיים

נולד בפולין לאביו הרב יחיאל שטוקהמר ולאמו מרת פעשי, למשפחה שנמנתה על צאצאי השל"ה הקדוש.

בסביבות שנת תר"פ היגר לארצות הברית עם רעייתו ושלושת בנותיו והתיישב בעיר נוארק שבניו ג'רזי, שם עסק לפרנסתו במקצוע השחיטה.

כשהגיעו בנותיו לעונת הנישואין, ביקש הרבי הריי"צ מהרב שלמה זלמן הבלין למצוא להן שידוך הולם מבין תלמידי ישיבת תורת אמת בראשה עמד, ובהתערבותו נישאה בתו הבכורה של ר' דוד - פעשא לרב אברהם זושא זיסקינד.

בשנת תרח"צ על פי בקשת ר' דוד, ביקש הרבי הריי"צ מהשד"ר הרב מרדכי חפץ מריגא שידאג לשידוך עבור שתי הבנות הצעירות, והוא לקח אותן יחד איתו לאוטבוצק שם שידך אותן עם שניים מבחירי התלמידים בישיבת תומכי תמימים המקומית, הרב מרדכי מענטליק והרב משה פנחס כץ.

שלושת חתניו התיישבו באמריקה לאחר נישואיהם, והרבי הריי"צ היה מרוצה מאוד מכך, וכאשר הגיע לחופי ארצות הברית בשנת ת"ש, קיבל ליחידות את הרב שטוקהמר ורעייתו ואמר להם: "אתם ראויים ל'יישר כוח', עבור פתיחת הצינור בהבאת אברכים חסידיים לאמריקה".

בחודש סיון תש"ב ייסד בנוארק סניף של ישיבת תומכי תמימים יחד עם שני חתניו הרב מענטליק והרב כץ, ויחד עם הרב שלום בער גורדון. הישיבה הצליחה למעלה מן המשוער, ולקראת שנת הלימודים תש"ג הורה הרבי הריי"צ להכפיל את מספר התלמידים בישיבה.

הוא זכה להיות ממקורביו של הרבי הריי"צ שהיה מכבד אותו לעיתים קרובות להתחיל את הניגונים בשעת ההתוועדויות. נוהג זה נמשך גם לאחר עלייתו של הרבי על כס הנשיאות, כאשר הרבי נהג לבקש ממנו לנגן את הניגונים אותם נהג לנגן בנוכחותו של הרבי הריי"צ.

נפטר בשיבה טובה ביום שישי בי"ט מנחם אב תשכ"ג ונטמן עוד באותו יום בבית העלמין על שם מונטיפיורי ברובע קווינס שבניו יורק, בסמוך ל'אוהל בו נטמן אדמו"ר הריי"צ.

בהתוועדות שהתקיימה למחרת בשבת קודש כ' מנחם אב - יום ההילולא של אביו של הרבי, רבי לוי יצחק שניאורסון - הזכיר הרבי בצעד יוצא דופן את פטירתו שאירעה בערב שבת והתבטא שכיון שרצונו בימי חייו בעולם הזה היה לעסוק בתורה לשמה, הרי שמן הסתם ממלאים את רצונו בעלם האמת היות שהפסוק מבטיח "רצון יראיו יעשה".

לקראת יום היארצייט הראשון ערך חתנו הרב משה פנחס כץ חגיגת סיום מסכת בבית הכנסת 'עדת יעקב', ולכבוד החגיגה שלח הרבי מכתב ברכה מיוחד אותו לימד נכדו הרב זאב יחזקאל כ"ץ את הקהל שהגיע לחגיגה[1].

משפחתו

הערות שוליים