רשימת המאסר

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שער הרשימה שיצאה לאור לקראת י"ב י"ג תמוז תשי"א

רשימת המאסר היא רשימה שכתב אדמו"ר הריי"צ בעצמו אודות מאסרו בשנת תרפ"ז. את הרשימה כתב בט"ו סיון תרפ"ח בריגא, שנה אחרי המאסר והגאולה.

הרשימה הוצאה לאור על ידי הרבי במלאת עשרים וחמש שנה למאסר ולגאולה בשנת תשי"ב ונוספו בה הערות מאת הרבי. הרשימה נדפסה לאחר מכן בליקוטי דיבורים (חלק ד') ובהוספות לספר השיחות תר"פ - תרפ"ז.

אודותיה[עריכה]

הרב שלמה יוסף זוין ערך ביקור אצל אדמו"ר הריי"צ בתשעה באב תרפ"ז. הביקור ארך שש שעות, בהם סיפר לו הרבי את כל פרשת המאסר, כשבכוונתו שהרב זוין יעלה את הדברים ששמע על הכתב, אך לבסוף לא יצא הדבר לפועל והרבי כתב בעצמו את רשימת המאסר[דרוש מקור].

ברשימה זו (שלא הגיעה לידנו, עד עתה, בשלימות) מסופר על הלילה הראשון של המאסר, עד שהוכנס אדמו"ר הריי"צ לחדר כלאו בבוקר של יום ד', ט"ו סיון תרפ"ז. ובסופה מסופר על זכרונות רבנו (משנת תרנ"א).

לאחרי זה, הגיעה לספריית הרבי מעטפה, שנכתב עליה בגוף כתב ידי קודש אדמו"ר הריי"צ: "ניירות השייכים למאסר", ובה, קובץ קטן בגוף כתב יד קודשו הכולל:

  1. תיאור החיפוש שקדם למאסר. נכתב בגוף שלישי, בסגנון של הקדמה לרשימת המאסר.
  2. מהדורה קמא של תיאור הלילה הראשון של המאסר.
  3. תיאור שני הימים הראשונים של המאסר.

רשימות אלו נדפסו בקובץ יגדיל תורה[1] בתוספת הערות המוציא לאור. ובהמשך צורפו לרשימת המאסר כפי שנדפסה בלקוטי דיבורים ובספר השיחות.

כהוספה לרשימה נדפס תיק החקירה של הרבי מארכיון הק.ג.ב., קטע מחקירת העדים וקטע מחקירת אדמו"ר הריי"צ.

בשנת תשס"ח הוציאה הוצאה לאור חז"ק את הרשימה מנוקדת ומוערת וכהוספה בא ליקוט מרשימת היומן של הרבי מסיפורי אדמו"ר הריי"צ אודות המאסר.

ראו גם[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. יגדיל תורה ניו יורק שנה שביעית חוברת ה (נד) עמ' רפח ואילך