צבי הירש שוסטרמן

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Male no free image yet-he.svg.png

הרב צבי הירש שוסטרמן (כ' שבט-ג' אדר תשס"א) היה מנהל ישיבת אחי תמימים רו'צסטר, ורב קהילת 'בני ראובן' בשיקגו במשך עשרות שנים וחבר ועד רבני ליובאוויטש.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בכ' שבט למשפחה של חסידי צ'ורטקוב, ובצעירותו למד בישיבת תורה ודעת שם נחשף לעולמה של חסידות חב"ד, תחילה באמצעותו של השד"ר ר' מרדכי חפץ, ובהמשך על ידי ר' ישראל ג'ייקובסון, ר' שמואל לויטין, ור' איצ'ה דער מתמיד.

עם הגעתו של אדמו"ר הריי"צ לארצות הברית והקמת ישיבת תומכי תמימים המרכזית היה מעשרת הבחורים הראשונים שנכנסו ללמוד בישיבה כשבכך הוא מוותר על השנה האחרונה ב'תורה ודעת' שם היה אמור לקבל סמיכה לרבנות.

עוד בעודו בחור מילא שליחויות שונות שהוטלו עליו על ידי אדמו"ר הריי"צ, בתחילה בשיקגו, ולאחר מכן כר"מ בישיבת אחי תמימים ווסטר.

התחתן בשנת תש"ד בבוסטון עם רעייתו חוה דבורה בת הרב שמעיה קרינסקי, ועוד לפני חתונתו קיבל על עצמו את ניהול ישיבת אחי תמימים רוצ'סטר, כשבתקופת החתונה נשלח לנהל את הישיבה הרב יצחק דוד גרונר באופן זמני עד להגעתו. במכתב בקשר עם מינויו מתאר אותו אדמו"ר הריי"צ: "ידידי התלמיד היקר והכי נעלה במעלות כשרונותיו המצויינים, והעסקן החרוץ בהרבצת תורה ביראת שמים, בעל מדות תרומיות".

עם הגעתו למקום, התמנה במקביל כרב בית הכנסת 'תפארת ישראל' שפעל במבנה הישיבה, בעוד אשתו החלה לפעול לייסוד בית החינוך 'בית שרה' לבנות.

בשנת תש"ז סיים את שליחותו במקום בהוראת הרבי כשהרב אליהו משה ליס החליף אותו, בעוד הוא עצמו נשלח על ידי הרבי לשיקגו שם מונה כרב בית הכנסת בני ראובן, וכיהן כרב ומורה צדק במשך קרוב ליובל שנים.

כיהן במשך השנים כחבר ועד רבני ליובאוויטש.

נפטר בג' אדר תשס"א.

משפחתו[עריכה]

  • בנו, הרב יוסף יצחק שוסטרמן.
  • בנו, הרב שמריה שוסטרמן.
  • בנו, הרב ישראל שוסטרמן.
  • בנו, הרב מנחם מענדל הלוי שוסטרמאן

קישורים חיצוניים[עריכה]