אליהו משה ליס

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הרב אליהו משה ליס (א' ניסן תרס"ח - ט"ז טבת תשמ"ח) היה משגיח ומשפיע ישיבות תומכי תמימים ורשה לאדז וילנא ותומכי תמימים אושען פארקווי.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בראש חודש ניסן תרס"ח לאביו הרב אהרן אליעזר ליס ולאימו מרים בלומא בדלוגא שאדלא.

בשנים תרע"ו-תרפ"ג למד בסניפי ישיבת תומכי תמימים בליובאוויטש ובקרמנצ'וג, ובקיץ של שנת תרפ"ג נכנס ללמוד בישיבת תומכי תמימים ורשה שם למד כשמונה שנים. בשנת תרצ"ב התמנה כמשפיע ור"מ לכיתה הצעירה בישיבה כשבשנים מאוחרות יותר שימש גם בתפקידי השגחה, ובהמשך אף נשלח לסניף הישיבה בלאדז שם שימש כמשגיח ומגיד שיעור. בתקופה זו נשא את רעייתו גולדה, ונולדו להם מספר ילדים.

בשנת ת"ש ברח לווילנא ללא משפחתו אותם קיווה להביא אחריו אך נכשל במשימתו. משפחתו נספתה בשואה ובשנת תש"א נסע יחד עם שאר תלמידי תומכי תמימים לשנחאי שביפן וניהל שם בתחילה את מוסד 'בית יעקב' לבנות, ובהמשך קיבל לידיו את ניהול התלמוד תורה המקומי בעידודו ובהסכמתו של אדמו"ר הריי"צ. התלמוד תורה שבהנהלתו פרח, הכפיל ושילש את מספר התלמידים, ובסופו של דבר העמיד מאות תלמידים, ובעקבותיו נוסדה גם ישיבה קטנה.

בשנת תש"ו הגיע לארצות הברית ונשא את מרת חסיה הדסה בוגומילסקי. בארצות הברית מונה כמשגיח בישיבת תומכי תמימים באושן פארקווי ונותר שם עד לפטירתו בשיבה טובה בגיל שמונים בט"ז טבת תשמ"ח.

משפחתו[עריכה]

לקריאה נוספת[עריכה]