מרדכי גוראריה (קראון הייטס)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף מרדכי גוראריה)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ערך זה עוסק ברב בית הכנסת "חברה ש"ס", בעל מנגן, דרשן ובעל תפילה. אם התכוונתם לסטודנט באוניברסיטה ביקטרינוסלב ומתלמידיו של רבי לוי יצחק שניאורסון, ראו מרדכי (מיטיה) גוראריה.
הרב גוראריה נואם באחת ההתוועדויות המרכזיות ב-770

הרב מרדכי גוראריה (שבט תרצ"ו - ג' ניסן תש"פ) היה תלמיד חכם, רב ומרא דאתרא בבית הכנסת 'חברה ש"ס' בקראון הייטס, בעל מנגן, דרשן ובעל תפילה.

תולדות חיים[עריכה]

נולד ביקטרינוסלב בחודש שבט תרצ"ו. אביו הרב מרדכי גוראריה טבע בנהר שמונה חודשים קודם שנולד והוא נקרא על שמו מרדכי בן ר' מרדכי.

אביו היה מקורב לאביו של הרבי הגאון רבי לוי יצחק שניאורסון. הרבנית חנה, מספרת בזכרונותיה שהרב גוראריה היה מקורב לבעלה ומרבה להתייעץ עמו[1].

אביו הוא מ. גוראריה שבשמו השתמשו הרבי ור' ישראל אריה לייב כדי להסוות את היותם "שניאורסון".

את שנות ילדותו עשה בפרבר מלחובקה הסמוך למוסקבה שם התגוררו קרובי משפחתו שסייעו לאמו האלמנה, ובעודו בחור צעיר יצא עם אמו את גבולות רוסיה, ונכנס ללמוד בסניף ישיבת תומכי תמימים ברינואה.

הרבי גילה מעורבות בגידולו ובחינוכו, וכתב מכתב מיוחד למשפיע ומנהל הישיבה ר' ניסן נמנוב, שיפקח על הנעשה עמו, וישלח לו תמונה ממנו.

בשנת תשט"ז הגיע לרבי לראשונה, ונכנס ללמוד בישיבת תומכי תמימים המרכזית.

נישא עם בת דודו, מרת לאה (ליזה), בת החסיד ר' זלמן ברונשטיין ממייסדי כפר חב"ד, וקבע את מגוריו בקראון הייטס.

פעילות ציבורית[עריכה]

שימש כרב ומרא דאתרא בבית הכנסת 'חברה ש"ס' בקראון הייטס, בו מסר באופן קבוע שיעורים, כשעל מתפללי בית הכנסת ושומעי השיעורים נמנו חשובי התושבים בקראון הייטס, בהן הרבנים הרב מארלאו, הרב אזדבא, הרב ישראל פרידמן ראש ישיבת אהלי תורה, ועוד.

נודע כדרשן ופה מפיק מרגליות, והוזמן תדיר להרצות ולהתוועד בריכוזי אנ"ש ובהתוועדויות מסביב לעולם, וכן שימש כבעל תפילה.

כבעל חוש בנגינה, שימש כחבר בוועדת הניגונים ליובאוויטש, שהופקדה על בחירת ניגונים לפרק החדש של הרבי.

ליווה נסיעות לקברי צדיקים באירופה, והשתטחות על ציוני רבותינו נשיאינו, קבוצות רבות מקהלים מגוונים בעמצאותם קירב רבים לאורה של חסידות חב"ד.

פטירתו[עריכה]

עם התפשטות מגפת ה'קורונה' בשנת תש"פ, נדבק בוירוס, ולאחר שלושה ימים של האבקות בנגיף נפטר בגיל 84 בשבת פרשת ויקרא, ג' ניסן תש"פ.

משפחתו[עריכה]

  • בתו, מרת חנה בליזינסקי - קראון הייטס
  • בתו, מרת שיינא זלמנוב - קראון הייטס

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים