מעשה מלך

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הספר 'מעשה מלך'
ההוצאה הראשונה של 'מעשה מלך'

מעשה מלך הוא ספר המתאר את ההנהגות של הרבי מלך המשיח במשך כל ימות השנה. יצא לאור לקראת ראש השנה תשס"ח, ומאז הודפס בכמה מהדורות.

הספר נערך על ידי ר' ישראל גרנובטר ור' מרדכי סיבוני, ויצא לאור ע"י מרכז ההפצה ממש.

הספר מסודר על פי ימות השנה, ומקיף מנהגים רבים, חלקם בלתי ידועים. בנוסף, נדפסו מהספר תדפיסים, על חגי תשרי ומנהגי חג הפסח ועוד.

ביקורת[עריכה]

לאחרי הוצאת הספר במהדורתו הראשונית, הוציאו הרב אליעזר טורין, משלוחי הרבי בשיקגו והרב שניאור זלמן הרצל, הבהרה משותפת כי למרות האמור בהקדמת הספר (שהם עברו על החומר שבספר והעירו הארות והערות חשובות), הרי הם לא עברו על כל הספר כמו על החלק של חג המצות, וגם על החלק שעברו, לא כל ההערות שהעירו הוכנסו לתוך הספר. בנוסף, הם הסתייגו מפרסום של חלק מהחומר[1]. לעומת זה אנשי המערכת טענו כי הכניסו את כל ההערות שאמרו להם הרבנים טורין והרצל, למעט אלו שביררו והובררו כי אינם נכונים[1].

לאידך, רבים מהמחברים ועורכי קבצים של אנ"ש מביאים את הספר 'מעשה מלך' כמקור מוסמך להנהגות הרבי מלך המשיח[2].

הרב מנחם מענדל טייכמן, מחבר הקובץ "מנהגי מלך", טוען כי חלק גדול מהספר הועתק מהחוברת שערך. אמנם בפועל, תוקנו כמה וכמה טעויות שהיו בקובץ הנ"ל לפני שנדפסו בספר, וכן נוסף בו חומר רב.

בשנת תשע"ג יצא הספר לאור במהדורה חדשה לאחר שתוקנו בו טעויות רבות שנפלו בהוצאה הקודמת, מאז הספר הפך למוסמך בין אנ"ש והתמימים ומצטטים אותו בהזדמנויות רבות.

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים