מכון פוע"ה

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מכון פוע"ה - פוריות ורפואה על פי ההלכה הינו מכון תורני-הלכתי בראשותו של הרב מנחם בורשטיין המעניק פתרונות רפואיים לאתגרים הלכתיים בתחומי הבית היהודי, ועוסק בעידוד הילודה.

היסטוריה[עריכה]

לאחר נישואיו של הרב מנחם בורשטיין, החל לעסוק בתחומים המשלבים תורה ומדע, ובשנת תש"נ כאשר רצה להקים מכון שיעסוק במתן פתרונות רפואיים ושימוש במדע ובטכנולוגיה המודרנית עבור אתגרים בתחומי הבית היהודי, ביקש את ברכת רבו הרב מרדכי אליהו, שלא רצה לקחת על עצמו את האחריות לאחר ששמע שהרבי הביע אי-שביעות רצון מפתרונות דומים בעבר, והורה לו לפנות אל הרבי ולבקש את ברכתו.

לאחר שהרב בורשטיין פירט בפני הרבי את תחומי הפעילות והדגיש שהדבר ייעשה תחת פיקוחו והדרכתו של הרב אליהו, נתן הרבי את ברכתו[1].

בשנת תשנ"א הוקם הארגון, ונקרא בשם 'שפרה ופועה' על שם המיילדות העבריות הראשונות, כאשר השם 'פועה' כולל את ראשי התיבות של תחומי פעילות הארגון: 'פוריות ורפואה על פי ההלכה'.

המכון הוקם בירושלים, והחל להעניק ייעוץ ופיקוח הלכתי עבור הליכים רפואיים שונים.

בשנת תשנ"ח הקים המכון שלוחה בארצות הברית, ובהמשך הוקמו סניפים בצרפת, אוסטרליה וקנדה.

אף שרבני הארגון מזוהים עם אנשי הציונות הדתית, הוא זוכה לאמון מכל המגזרים הרואים בו כתובת הלכתית בעלת סמכות[2], והוא מעניק שירותי ייעוץ אף לגויים.

רבני המכון משתתפים באופן קבוע בפורומים רפואיים בין-לאומיים במטרה להשתמש במידע העדכני ביותר ולהתאים אותו לדרישות ההלכה, וכן במטרה לעורר את העוסקים בתחום לחפש פתרונות באפיקים אלו.

לצד העיסוק בפיקוח ונתינת ייעוץ, עוסק המכון בהכשרת בודקות טהרה, בהוצאה לאור של ספרי הדרכה והשקפה בנושאי רפואה והלכה, וכן בעידוד הילודה, בין השאר באמצעות פרסום טורים בעלוני השבת דוגמת קרוב אליך.

קשר עם חב"ד[עריכה]

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו לחב"דפדיה והשלימו אותו. יתכן שיש על כך פירוט בדף השיחה.

המכון מקיים שיתוף פעולה הדוק עם רבני חב"ד[3][4].

ראו גם[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]


הערות שוליים