מיכאל בלינר

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף מיכאל בלינער)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב מיכאל בלינר

הרב מיכאל בלינער (כונה "ר' מיכאל דער אלטער" - שפירושו "הזקן", על שום אריכות ימיו, או "ר' מיכאל נעוולער" - על שם עיר מגוריו, נעוועל; ? – כ"ח בחשוון תער"ב) היה משפיע בישיבת תומכי תמימים בליובאוויטש, שהיה ידוע בתור 'עובד', ירא שמים ובעל אהבת ישראל עצום, והשפעתו על התמימים הייתה עמוקה וזכתה לשבחים רבים מהרבי הרש"ב והרבי הריי"צ.

תולדות חיים[עריכה]

אביו היה ר' שמעון בלינר, מחסידי אדמו"ר הצמח צדק. ר' מיכאל עצמו היה מההולכים רגלי לאדמו"ר הצמח צדק.

ר' מיכאל שימש שנים רבות כמשפיע קהל עדת החסידים בנעוול, תוך שלפרנסתו עבד כבונה תנורים, עד שאדמו"ר הרש"ב, ביקש ממנו לעבור לליובאוויטש ולשמש כמשפיע בישיבת תומכי תמימים ליובאוויטש. אנשי נעוול לא רצו לוותר עליו, וכתבו יחד מכתב לרבי הרש"ב בבקשה להשאירו בעירם. ואולם אדמו"ר הרש"ב ענה כי עבודתו בתומכי תמימים נחוצה יותר.

בתומכי תמימים מסר שיעורים בתניא והתוועד עם תלמידי התמימים. עליו העידו תלמידיו כי הוא החדיר את יסודות החסידות והעבודה בבחורים כך שניכרו בהם גם שנים רבות לאחר מכן. בד בבד, היה מסור לטובתם הגשמית של התמימים ודאג להם לצרכיהם הגשמיים, למאכל וללבוש מתאים, ואף טיפל בענייני שחרורם מהצבא.

לעת זקנתו הפסיק למסור שיעורים ולהתוועד עם הבחורים. מנהל הישיבה ר' אליעזר קפלן שאל את אדמו"ר הרש"ב האם להמשיך לשלם לו את משכורתו (שעמדה על ט"ו רובל בחודש), וענה אדמו"ר הרש"ב: "מיכאל איז ווערט די געלט, אז ער גייט דורך איבערן הויף".

ר' מיכאל לא היה מונח בענייני העולם הזה, כך למשל, לא היה לו מושג איך וכיצד יש להתלבש בצורה מכובדת. הרבי סיפר פעם, כי גם בהליכתו ברחובות פטרבורג, לא היו כפתוריו רכוסים כסדרם. לעומת זאת, היה ר' מיכאל מונח לחלוטין בחסידות. בסוף ימיו העיד על עצמו, כי בתקופות מסוימות בחייו היה מונח אצלו כי אם יעבור עליו יום בלא לימוד לקוטי תורה, לא תהיה לו סיבה להמשיך לחיות...

נפטר במוצאי שבת קודש, כ"ח חשוון תרע"ב. בהלווייתו שהתקיימה למחרת, השתתף אדמו"ר הרש"ב, בעוד אדמו"ר הריי"צ היה מנושאי המיטה עד בית העלמין של ליובאוויטש, שם נטמן.

ניגון[עריכה]

ניגון התוועדות רפ"ח בספר הניגונים נקרא על שמו. ניגון זה הוא היה מנגן הרבה, והיה מתחיל את הניגון במילים "אי זע זע זע קינדערלאך קינדערלאך"[1].

משפחתו[עריכה]

  • אשתו חנה.
  • בנו ר' הלל בלינער (אביו של ר' שמעון בלינר מריגא חתן נחום וילנסקי שו"ב בפאטשעפ וגיס מאיר גרשון וגדליה פאטשאפער)
  • בנו ר' שמואל בלינער (אביו של ר' משה חיים בלינער פקיד במשרד ישיבת תות"ל) (חותן שלמה בן פסח בעל עגלה דליובאוויטש)
  • בתו מוסקא מוריסון - ארצות הברית (אמה של שמעון ומיכאל. נולדה בתרכ"ח לערך ונפטרה בת שבעים ואחת בתרצ"ט).

לקריאה נוספת[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים