מאיר אלעזר קולסקי

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב ד"ר מאיר אלעזר קולסקי

הרב ד"ר מאיר אלעזר קולסקי (כ"ג מנחם אב תרצ"ג - א' כסלו תשע"ז) היה מוותיקי ומחשובי חסידי חב"ד בפריז, מחלוצי המהפכה החב"דית בצרפת, רופא ידוע בקרב חסידי חב"ד והקהילה היהודית בצרפת.

תולדות חיים[עריכה | עריכת קוד מקור]

נולד בפריז, צרפת להוריו ר' ישראל חיים וביילא רחל קולסקי שהיגרו מוורשה שבפולין בשנת תרצ"ג, בעקבות פשיטת רגל של מפעל שוקולדים שהיה בבעלותם. לאחר שהחלה מלחמת העולם השנייה התברר שזה מה שהציל אותם בחסדי שמים מגורלם של יהודי פולין בשואה.

עם פרוץ המלחמה, כשהגרמנים הגיעו לצרפת, ברחה משפחת קולסקי לדרום צרפת, וכך ניצלו.

את הבר מצוה חגג בשנת תש"י בשטיבל היהודי המכונה 'הפלעצל', בו הרבי נהג להתפלל כמה שנים קודם לכן בהיותו בפריז.

בצעירותו למד רפואה ושימש כרופא מנתח ומומחה בתחומי רפואה שונים. בעולם הרפואה בצרפת זכה לכבוד גדול ולהערכה רבה, ובשלב מאוחר יותר קיבל תעודת כבוד מראש הממשלה.

הרב ד"ר מאיר אלעזר קולסקי באמירת לחיים עם השליח הרב שמואל אזימוב

התקרב לחב"ד בצעירותו, מהראשונים שהתקרבו לחב"ד (חברי ה'גרופ') בצרפת על ידי השליח הרב שמואל אזימוב. היה נואם בחסד עליון בכינוסי חב"ד וזכה להיות מהמקורבים ביותר אל השליח הרב אזימוב ועשה ככל אשר ביכולתו לעזור לו לקדם את ה'מהפכה' של צרפת למעליותא.

התחתן עם רעייתו מרת לאה פערל למשפחת וואקס.

לקראת חודש תשרי תשד"מ נסע לרבי לראשונה, ומאז הגיע כל שנה לחודש תשרי לחצרות קודשנו עם כל משפחתו. בפעם הראשונה שהגיע לרבי, אמר לו הרבי במאור פנים "שמח לפגוש אותך!".

במהלך השנים טיפל גם בחסידים שיצאו מרוסיה ובאו אליו על פי הוראה שקיבלו מהרבי. שימש כמוהל וליווה והדריך הרבה מוהלים בצרפת בתחילת שנות העבודה שלהם. כשמוהל היה מראה על לחץ או חוסר ביטחון על ברית מסויימת היה מפנה את סדר יומו, להיות נוכח בעצמו בברית וללוות את המוהל ובכך לתת לו ביטחון.

נתן את כל תשומת לבו למטופלים, וגם היה לוקח זמן להסביר להם את אופני הטיפול על ידי ציורים וכדומה. בקרב אנ"ש ויהודי פריז בכלל היה ידוע כאיש חסד מיוחד. זכורה להם השתדלותו הרבה בלי פנייה, הרבה מעבר למחויבות של רופא ממוצע. התואר "רופא ידיד" (מונח שהשתמש בו הרבי פעמים רבות בנוגע לשאלות בתחום הרפואה) היה מזוהה עמו יותר מכל. בהזדמנות מסויימת כשעברה אשתו בחלוקת דולרים התבטא הרבי עליו: "ער היילט דאך א סאך אידן!".

את שלושת בניו שלח ללמוד בישיבות חב"ד, ולאחר מסלול הלימודים החב"די, על פי הוראת הרבי, למדו רפואה ומשמשים היום כרופאים מומחים בצרפת.

נפטר בראש חודש כסלו תשע"ז. הלוויתו עברה מול בית חיה מושקא בפריז, בדרכה לארץ הקודש לבית העלמין בהר הזיתים שם נטמן.

משפחתו[עריכה | עריכת קוד מקור]

  • בנו, הרב ד"ר משה אהרון פנחס קולסקי
  • בנו, הרב ד"ר שמואל יעקב אברהם קולסקי
  • בנו, הרב ד"ר יצחק דוד שלמה קולסקי - ממחזיקי המניין החב"די ב'לוקאל' - בית ליובאוויטש פריז