ישראל יוסף זלמנוב

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב זלמנוב

הרב ישראל יוסף זלמנוב (ט"ז במנחם אב תרצ"ט, 1939 - ז' במנחם אב תש"פ, 2020) היה מנכבדי קהילת חב"ד בפתח תקווה ומזקני חסידי חב"ד בארץ הקודש. זכה לקירובים רבים מרבותינו נשיאינו.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בט"ז מנחם אב תרצ"ט בוורשה שבפולין, לאביו הרב שמואל זלמנוב, ולסבו הרב שרגא פייביש זלמנוב שהיו ממקורבי משפחת בית רבי, ולסבו הגאון רבי שבתי הכהן רפפורט, רב קהילת פינטשוב, ומצאצאי הש"ך.

הלידה הייתה זמן קצר לפני פריצתה של מלחמת העולם השנייה, ובהשתדלותו של אדמו"ר הריי"צ קיבלו בני המשפחה ויזה אמריקאית והצליחו להימלט מאירופה הבוערת ולהגיע לארצות הברית.

קודם שאדמו"ר הריי"צ נפרד מהחסידים לפני שעזב את ורשה, נכנס אביו להיפרד מהרבי כשהוא נושא אותו בידיו, הרבי נטל את התינוק והרים אותו תוך כדי שהוא בוכה, ואמר: "יש לי חלק בו, שפכתי הרבה דמעות עליו", ואף בירך את הבן ואביו שיזכו להתראות שוב.

לאחר הגירתה של המשפחה לארצות הברית והתיישבותה בקראון הייטס בסמיכות לחצר הרבי, הפך לבן בית שזכה לשהות שעות רבות במחיצת הרבי והיה לילד שעשועים של בני משפחת הרבי, וגדל על ברכיהם של גדולי החסידים. כך זכה להיות ה'בן' ששאל את הקושיות בשולחן ליל הסדר של אדמו"ר הריי"צ, מכתב ברכה חריג ונדיר לקראת יום ההולדת של גיל 9, וקירובים רבים נוספים.

כשהגיע לגיל בר מצווה בחודש מנחם אב תשי"ב, נכנס אביו להזמין את הרבי לחגיגת הבר מצווה, והרבי השיב שלא יוכל להגיע לחגיגה עצמה, אך הנער יקבל עלייה ביום הבר מצווה בבית המדרש של הרבי, ולאחר התפילה ייכנס עם אביו ל'לחיים' בחדרו, קירוב מיוחד שלא ידוע על חתן בר מצוה נוסף שזכה לו. כן הרבי כתב לו שילך ביום הבר מצוה אל אוהל הרבי הריי"צ.

בשנות הבחרות למד בישיבות תומכי תמימים בניו יורק, מונטריאול, וארץ הקודש, ובשנת תשכ"ב נישא עם רעייתו, בת הרב לייבל קאליש, בן הרב מאפאלע שהיה בן זקוניו של הרבי הזקן מהרי"ד מאמשינוב וחתנו של ה'שבט מיהודה' מלובלין. שנפטרה באופן טראגי בדמי ימיה.

לאחר פטירת אביו, המשיך את עבודתו בהוצאה לאור של ספר הניגונים.

התגורר בפתח תקווה והיה מנכבדי קהילת חב"ד בבית הכנסת 'צמח צדק' בעיר, ושנים רבות שימש שם כבעל קורא מדוייק וברור מאוד.

בשנים האחרונות עבר לגור ליד ביתו בשכונת הדר גנים - קריית בעל שם טוב.

נפטר בז' מנחם אב תש"פ, בגיל שמונים ואחת, ונטמן בהר הזיתים בירושלים.

משפחתו[עריכה]

  • בנו, ר' ירמיהו זלמנוב - צפת
  • בנו, האדמו"ר רבי שרגא פייביש זלמנוב מאופלע - בני ברק
  • בתו, אשת הרב שמואל נפתלי דיקשטיין - גני הדר פתח תקווה
  • בנו, ר' יצחק זלמנוב - ירושלים

לקריאה נוספת[עריכה]

  • שפכתי עליו הרבה דמעות, קישור לשבועון בית משיח גליון 1224 עמוד 31
  • הילד ששאל מה נשתנה אצל הרבי הריי"צ, לוגו כפר חב"ד.jpeg גליון 1870 עמוד 34

קישורים חיצוניים[עריכה]