ירחמיאל בלומנפלד

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הרב ירחמיאל בלומנפלד (תר"צא' אייר תש"מ) כיהן כרב הראשי של הקהילה היהודית ואב"ד בריו דה ז'נירו ומראשוני שלוחי הרבי בברזיל.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בפולין בשנת תר"צ ובהיותו ילד התיישבה משפחתו בברזיל. אביו, הרב מנחם מענדיל בלומנפלד השתייך לחצרות גור-אלכסנדר. היה ירא-שמים בתכלית וכל ימי מגוריו בברזיל, כעשרים שנה, לא בא בשר לפיו היות שלא סמך על הכשרות המקומית.

בבחרותו נסע ללמוד בישיבת פוניבז' בבני ברק ובהמשך הוצע לו השידוך עם רעייתו מרת מרת אלטע דבורה[1] בתו של החסיד החב"די הרב ר' שמואל חיים פולנר יליד העיירה קרלביץ שברוסיה ומתלמידי תומכי תמימים בחרקוב.

משכך, כבר בתקופה שבין השידוך לחתונה עמד הרב בלומנפלד בקשרי מכתבים עם הרבי, ובהשפעת משפחת זוגתו החב"דית הקשר עם הרבי הלך והתהדק.

בשנת תשי"ז הגיע להתגורר בריו דה ז'נירו כדי להשתלב בעסקים המקומיים, אולם הקשר של הרב בלומנפלד עם הרבי שהלך והתחזק הביא אותו להשתלב בקרב חסידי חב"ד שגרו בריו וכפועל יוצא מכך - גם לעסוק בפעילות רוחנית ובהשפעה ציבורית שהלכה והתרחבה עם השנים.

במהלך השנים עודד הרבי את הרב בלומנפלד להשתלב בתפקידים רבניים בריו, עד למינויו כרב ואב"ד ריו בכ"ד טבת תשכ"ה. מעמד ההכתרה של הרב בלומנפלד לרב ואב"ד ריו נערך בבית כנסת הישן הנקרא "טמפלו" במעמד אלפי יהודים תושבי המקום ובהשתתפות מכובדת של אנשי ממשל ונכבדים.

מינויו של הרב בלומנפלד הביא לתנופת עשייה ולחיזוק היהדות בעיר. הוא פעל רבות בביצור חומות היהדות במקום ובקירוב הציבור שהיה מרוחק משמירת התורה והמצוות, והשקיע רבות למשוך את הצעירים והצעירות היהודיים אל מוסדות החינוך היהודיים.

היה חבר בסניף צעירי אגודת חב"ד בריו שהוקם על ידי הרב צבי הירש חיטריק בחודש סיון תשי"ז.

בהשפעת הרב בלומנפלד, הגיע בשליחות הרבי הרב שבתי אלפרין לריו בשנת תשכ"א, והתמנה להיות רב ומנהל בית הספר "תלמוד תורה", ובהמשך עבר לפעול בשליחות הרבי בפאולו.

הרב בלומנפלד ניהל את רבנותו בריו במשך עשרים וחמש שנה ברמה. עד לפטירתו בא' אייר תש"מ בהיותו בן 49 בלבד.

לאחר פטירתו, שלח הרבי את הרב מאיר גרינברג לברזיל, לדאוג לכך שבנו של הרב בלומנפלד, הרב יעקב ישראל בלומנפלד, יקבל את עול הרבנות של אביו בעיר. בשנת תשמ"ז במענה שקיבל הרב יהושע בנימין גולדמן בקשר להצעה לצאת לשליחות בריו ולייסד שם את "בית ליובאוויטש", הורה הרבי שיהיה כפי הסכמת הרב בלומנפלד.

משפחתו[עריכה]

  • בנו, הרב יעקב ישראל בלומנפלד - רב ואב"ד ריו דה ז'נרו, ברזיל
  • בתו מרת חנה אלמנת הרב אברהם שלמה שארף - היה חסיד פעלתן בקראון הייטס. נפטר בצעירותו לאחר מחלה קצרה בח' תשרי תש"נ. לאחר פטירתו הרבי "לקח תחת חסותו" את ילדיו היתומים וגילה כלפיהם יחס נדיר כאב לבניו
  • בנו, הרב יוסי בלומנפלד - קראון הייטס
  • בנו, הרב שניאור זלמן בלומנפלד - שליח הרבי בלימה, פרו

לקריאה נוספת[עריכה]

הערות שוליים

  1. נפטרה ה' בחשוון תשע"ה.