קו הימין

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף חח"ן)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

קו הימין הוא הראשון מבין שלושת הקוים בהם נמשכים ומתחלקים הספירות. ענינו של קו הימין הוא התפשטות והרחבה, ועל נקרא בלשון פתח אליהו בשם "חד אריך", שמשפיע לכל, אף למי שאין ראוי לכך. קו הימין מאוזן על ידי קו השמאל שענינו הוא השפעה בצמצום, ושני קוים אלו מתמצעים על ידי קו האמצעי.

ענינו[עריכה | עריכת קוד מקור]

שלושת הספירות חכמה, חסד ונצח שייכות לקו הימין. על פי האמור בפתח אליהו, מכונות ספירות אלו "חד אריך", בניגוד לספירות של קו השמאל וקו האמצעי שמכונת בשם "חד קציר", ו"חד בינוני".

קו הימין שייך לספירות חח"ן, חכמה חסד ונצח, שהם הספירות של ההתפשטות וההרחבה. כך ספירת החכמה היא בבחינת השפעה לעומת ספירת הבינה שבקו השמאל שהיא בבחינת מקבל. כך חסד ונצח שייכים גם כן לקו הימין.

ענינם של ספירות אלו בכללות הוא ההתפשטות וההרחבה המגיעות מן הביטול של ספירת החכמה, בניגוד לצמצום והתכנסות של קו השמאל המגיעות מן הישות של ספירת הבינה. ספירת החכמה, שהיא הספירה הראשונה בחח"ן, ענינה הוא הביטול, בניגוד לספירת הבינה שענינה הוא ישות. כך גם ביחס בין ספירת החסד לספירת הגבורה, שספירת החסד ענינה הוא ההתפשטות בבחינה של מים, המגיעה מבחינת ביטול, בניגוד להשפעה בתגבורת של ספירת הגבורה, בבחינה של אש.

קו הימין ענינו הוא השפעה מלמעלה למטה בבחינת אור ישר לעומת קו השמאל שענינו עליה מלמטה למעלה, בבחינת אור חוזר.

ראו גם[עריכה | עריכת קוד מקור]