אהרן מצ'רנוביל

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי אהרון טברסקי מצ'רנוביל
אהרן מצרנוביל.jpg
צ'רנוביל
פטירה ח' בכסלו ה'תרל"ב
צ'רנוביל
מקום קבורה צ'רנוביל
מקום מגורים צ'רנוביל
מקום פעילות אוקראינה

רבי אהרון מצ'רנוביל נולד בשנת תקמ"ז לאביו רבי מרדכי מצ'רנוביל ולאימו חיה שרה, בת ר' אהרן מקרלין. גדל בבית סבו, רבי מנחם נחום מצ'רנוביל, מגדולי תלמידי הבעל שם טוב והמגיד ממעזריטש ובעל הספר 'מאור עינים'. נשא את הרבנית בת רבי גדליה מליניץ, ובזיווג שני את בת רבי צבי מקארסטשוב. כיהן כאדמו"ר עוד בחיי אביו ולאחר הסתלקותו מילא את מקומו בצ'רנוביל.

שר העליונים ותחתונים[עריכה]

היה ועגונה אשר שאלתה התפרסמה בכל בתי הדין והרבנים שבאותו מחוז. רבי אהרן מצ'רנביל חכך בדעתו לאסור, ואדמו"ר הצמח צדק מליובאוויטש נטה להתיר. אדמו"ר הצמח צדק שלח מכתב לרבי אהרן מטשערנאביל, בנושא ושם תיארו "שר העליונים ותחתונים" (בגירסא אחרת[1] "שר התורה"). כאשר ראו זאת חסידי ליובאוויטש, התארגנו קבוצה של חסידים לנסוע לטשערנאביל לראות מי הוא זה שרבם כותב עליו תארים נשגבים אלו. קודם שנפרדו מרבי אהרן ביקשו ממנו שיאמר להם דבר תורה. אמר להם: מובא בגמרא "אונאה עד שתות", וידוע שיש שבע מידות; חסד, גבורה, תפארת, נצח, הוד, יסוד ומלכות. המידה השישית היא יסוד, וזהו אונאה עד שתות, שאפילו מי שזיכך עצמו בכל המידות, אף על פי כן, כל עוד שלא זיכך עצמו במידה השישית - יסוד, עדיין יכול לרמות עצמו, והעצה לזה להחזיק עצמו בענוה ולהשפיל עצמו כקרקע כי אין אונאה לקרקעות[2].

פועלו[עריכה]

פעל רבות למען חיזוק ישוב ארץ ישראל, בין השאר כיהן כנשיא קופת רבי מאיר בעל הנס באוקראינה, מדי שנה שהה יחד עם חסידיו המתגוררים בז'יטומיר משך שלושה שבועות.

רבי אהרון התברך מזקנו רבי מנחם נחום מטשרנוביל שיזכה להאריך ימים ולראות את המשיח, אך מכיון שלא היה יכול לסבול את הצרות שעברו על עם ישראל, הוא שלח שליח לציון זקנו כי הוא מוחל את הברכה, נפטר ביום ח' כסלו תרל"ב ונטמן באוהל בטשערנאביל.

מסופר שאחרי שהורידו את גופו הק' לקבר, ניגש הרב מבעלזא רבי ישכר דוב, שהיה חתן בנו רבי ישעיהו זושא, וחשף את פניו הק'. לאחר מכן אמר, שרצה לראות איך נראים פניו בשעה זו, וראה שפניו להטו באש קודש, כמו בשעת הקידוש בליל שבת.

הערות שוליים

  1. מפי אחד מהאדמו"רים נכדו של רבי אהרן מצ'רנוביל
  2. אתר כיכר שבת