אברהם יעקב הרשקוביץ

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב אברהם יעקב הרשקוביץ

הרב אברהם יעקב הרשקוביץ (י' תשרי תרפ"ט, 1928 - ג' אדר תש"פ) היה מוותיקי המחנכים והמנהלים ברשת אהלי יוסף יצחק בארץ הקודש, ומזקני חסידי חב"ד בארץ הקודש.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בפולין בעיירה פאצ'ינב בי' תשרי תרפ"ט, לאביו הרב שמעון הרשקוביץ ולאמו מרת שרה זלדה.

בהיותו ילד כבן שבע, עלתה משפחתו לארץ הקודש. למד בישיבת אחי תמימים בתל אביב אצל המשפיע ר' חיים שאול ברוק. חבריו הטובים בישיבה היו הרבנים (אז בחורים) איצ'קה גינזבורג, אורי בן שחר, שמעון יעקובוביץ ועוד.

בחודש אדר שני תשי"א התקיימה חתונתו עם רעייתו מרת טובה יפה לבית סוכצ'בסקי. בתקופה הראשונה לאחר חתונתו שימש כמזכיר וגזבר ביישוב החרדי נתיבה, שם עסק בהרמת קרן היהדות בברכת ועידוד הרבי.

בשנת תשט"ו עבר להתגורר בראשון לציון והחל לעסוק בחינוך על טהרת הקודש, ובמקביל מסר שיעורים קבועים בעניני יהדות במחנות צה"ל.

מחנך ומנהל ברשת אהלי יוסף יצחק[עריכה]

הרב הרשקוביץ בכנס מורים מטעם רשת אהלי יוסף יצחק בארץ הקודש. מימין לשמאל: הרב משה סלונים, הרב הרשקוביץ, הרב אלכסנדר זושא בן נון, ר' עקיבא פרידמן, ר' מאיר בר, ר' שמעון דדון, ר' אליהו ריבקין

לקראת שנת הלימודים תשי"ז קיבל הצעה לעבוד כמחנך במוסדות רשת אהלי יוסף יצחק בארץ הקודש, וזכה להדרכות מפורטות ומכתבי ברכה על עיסוקו בשטח זה.

בשנת הלימודים תשי"ט מונה לשמש כמנהל בית הספר של הרשת בזרנוגה, ועל אף הקשיים שחווה בתפקיד זה, קיבל מכתבי עידוד מהרבי שקבע כי עליו להמשיך בתפקידו, היות וראה בו הצלחה.

בקיץ של שנת תשכ"ב עבר להתגורר בבני ברק, ולקראת שנת הלימודים תשכ"ג עבר לשמש כמנהל בית הספר של הרשת בעיר לוד. ניהל את הבית הספר עד שנת תש"נ.

בשנת תשל"ז חלתה רעייתו (מרת טובה יפה) במחלה הידועה, ולאחר שכתבה לרבי קיבלה ברכה לבריאות והמחלה נעלמה עד שנת תשמ"ג. הרבי דחה את מחלתה בשבע שנים. לאחר פטירתה בכ' סיון תשמ"ג, בהוראת הרבי נישא בזיווג שני עם רעייתו מרת שרה בתו של הרב קלמן כהנא והתיישב בירושלים בשכנות למשפחת הרב נפתלי רוט. נמנה על המתפללים הקבועים במנין החב"די בבית כנסת חב"ד בשכונת מטרסדורף.

השידוך המיוחד בא לפועל ע"י הרבי. לאחר תקופה ארוכה שבתו של הרב קלמן חיכתה לשידוך ביקשה מאביה, שכאשר יגיע לרבי לצורך עסקנות הכלל יבקש ברכה עליה. אך מכיון שהרב היה ישר לא רצה לבקש על עניני משפחתו, כי זה שהצליח להיכנס ליחידות (כל-כך מהר) זה מכיון שהוא בא כוחו של הציבור. אך הרבי לא נצרך לשאלתו, מבלי שהרב כהנא שאל הרבי פנה אליו ואמר לו "מה שלום ביתך?" לאחר שהלה אמר לרבי שהרב אברהם הוצע לשידוך החל הרבי לשבח את אברהם שהוא "איש חינוך וירא שמים", וכך יצא השידוך לפועל[1].

שנים רבות היה מגיד שיעור בכולל תפארת זקנים בתל אביב ובשכונת גילה בירושלים.

נפטר ביום שישי ג' אדר תש"פ, מנוחתו כבוד בחלקת חב"ד בהר הזיתים בירושלים[2].

משפחתו[עריכה]

לקריאה נוספת[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים