אברהם אבא זליגסון

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב אברהם אבא זליגסון ליד הרבי

הרב ד"ר אברהם אבא זליגסון (תרס"ז - כ"ה בשבט תשמ"ט) היה חסיד נלהב, 'רופא בית הרב' אצל הרבי, ורופא בשכונת קראון הייטס.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בעיר קרקוב בשנת תרס"ז, לאביו החסיד הרב מיכאל אהרן זליגסון, מצאצאי אדמו"ר הזקן דרך בנו רבי חיים אברהם, ולאמו מרת חיה רחל. אביו, ר' מיכאל-אהרן זכה לארח את האדמו"ר מוהריי"צ בביתו בקרקוב, בסביבות שנת הולדתו של הבן, אברהם-אבא.

ר' אברהם-אבא החל ללמוד רפואה בעיר ווילנא וגמר לימודיו בהצלחה רבה, והיה נחשב לרופא מומחה בזמן שלפני מלחמת העולם השנייה. הוא זכה להיכנס ליחידות ראשונה אצל הרבי הריי"צ בשנת תרצ"ו.

בעת המלחמה שהה בעיר שנגחאי בסין ביחד עם תלמידי תמימים שנמלטו מאיזור הקרבות. במסגרת תפקידו זכה להציל יהודים רבים ממגיפות וממחלות. אחרי המלחמה, הגיע לארצות הברית. אחרי שקיבל תעודת רופא בארצות הברית, הודיע על כך לרבי הריי"צ, וזכה למענה במכתב ברכה להצלחה במקצוע זו.

בשנותיו האחרונות של הרבי הריי"צ, ביקש הרבי ממנו להצטרף אליו לביקוריו אצל חותנו וד"ר זליגסון היה מקורב מאוד בבית רבי, עד שגם בי' שבט תש"י, ר' אברהם-אבא היה ה"ישראל" בעת ההסתלקות (הכהן והלוי היו החסידים הרב שלום בער אייכהורן הכהן, והרב שמואל לוויטין הלוי).

מאז נהיה 'דוקטור זליגסון' לרופא בית הרב, הן בבית הרבי והרבנית והן אצל הרבנית חנה, אמו של הרבי.

זכה הרב זליגסון, והרבי השתתף במעמד ה'קבלת פנים' שלו. לפני חתונתו עם זוגתו מרת הינדע רחל למשפחת פינסקר, ניגש החתן ר' אברהם-אבא אל הרבי ושאל: האם עליו להוסיף בנוגע ללימוד התורה, מכיוון שכלתו היא בת כהן והחתן צריך להיות תלמיד חכם? וענה הרבי אין לכם מה לדאוג בזה.

אחד מחשובי הרבנים בשיקגו התעניין אצל הרבי אודות טיבו של ד"ר זליגסון בלימוד, ענה הרבי: ווען ער וואלט געווען ביי זיי[1] היה נחשב לגאון (=אם היה אצל חוג הליטאיים, היה מהגדולים שלהם).

הרב זליגסון היה לומד הרבה שעות בכל לילה. וכפי שהעיד הרבי עליו שהוא "הצנע לכת", והיו רק אחדים מאנ"ש שדיבר אתם בלימוד. הוא כתב הערות לתניא, בציינו לכל ביטוי מקור בתורה שבכתב או בתורה שבעל פה. כשהרבי ראה את התניא, ביקש את הספר מהרופא. וכיום, התניא נמצא בספריית אגודת חסידי חב"ד.

נפטר בכ"ה בשבט תשמ"ט, והרבי יצא ללוות את מיטתו. לאחר פטירתו הוציא בנו הרב מיכאל אהרן זליגסון ספר זכרון על שמו הספר נקרא 'אברהם אבא הרופא'.

בכ"ה שבט תשע"ב נוסד אתר לזכרו.

משפחתו[עריכה]

לקריאה נוספת[עריכה]

  • רופא החצר, מקבץ תמונות וסקירה אודותיו במדור 'והבט פני משיחך', בתוך שבועון בית משיח גליון 1202 עמוד 48, כ"ו שבט תש"פ

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. =אצל המתנגדים.