ספר המאמרים (אדמו"ר הריי"צ)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ספר המאמרים - אדמו"ר הריי"צ

ספר המאמרים - אדמו"ר הריי"צ היא סדרת ספרים של המאמרים שאמר אדמו"ר הריי"צ במהלך שנות נשיאותו.

ספרי הסדרה

ספר המאמרים תרצ"ד-תרצ"ה, שנדפס לראשונה בכ"ב שבט תשפ"ב.

ספר המאמרים - אידיש

ספר המאמרים - קונטרסים
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ספר המאמרים אידיש

ספר המאמרים - אידיש כולל את המאמרים שהודפסו בין השנים תש"א - תש"ה בשפת האידיש, במדור 'ילמדנו רבנו' בירחון הקריאה והקדושה. הספר כולל חמישים ושלוש מאמרים[5]. המאמרים נועדו עבור הציבור היהודי בארצות הברית ששפתו העיקרית הייתה אידיש. על תרגום המאמרים היו אחראים צוותי קה"ת והקריאה והקדושה, בראשות הרבי. המתרגם הראשי היה העיתונאי אהרן לעוויט-הירש, אשר ידוע בשם "י. סגל".

ספר זה היה הראשון מספרי המאמרים של אדמו"ר הריי"צ שראו את אור הדפוס[6], ולקראת ההדפסה הרבי מלך המשיח שליט"א עצמו העיר בו את הערותיו.

הספר יצא לאור לראשונה על ידי הוצאת קה"ת בחורף תש"ו, לכבוד חגיגות יובל השישים וחמש לאדמו"ר הריי"צ, שנערכו בחודש תמוז תש"ה. בתחילת הספר הופיע הקדמה מיו"ר קה"ת (בתקופה ההיא) - הרבי. לאחר שנתיים בשנת תש"ח, הדפיסה הוצאת קה"ת במינכן, בראשות הרב דוד ברוומן והרב שלום מענדל קלמנסון את הספר עבור היהודים שהתגוררו באותה עת במחנות הפליטים בגרמניה. בשנים תשט"ז, תשכ"ח ותשמ"ו הדפיסה הוצאת קה"ת בקראון הייטס שלוש מהדורות צילום של הספר. הוצאה חדשה נמצא בדפוס.

ספר המאמרים - קונטרסים

סדרת 'ספר המאמרים קונטרסים' כוללת שלשה חלקים, בהם אוגדו המאמרים שיצאו לאור בקונטרסים על ידי האדמו"ר הריי"צ (מאז היציאה מרוסיה) בין השנים תרפ"ח-תשי"א. בספר, הקונטרסים נדפסו באופן כללי במתכונתם המקורית, וצורפו אליהם גם ההוספות שנלוו אליהם בהוצאה לאור המקורית, בהן ליקוטי הנהגות וקטעי שיחות של אדמו"ר הריי"צ, שנערכו על ידי הרבי.

מהקונטרסים, הושמטו שיחותיו של אדמו"ר הריי"צ שכבר נדפסו בסדרת לקוטי דיבורים, ומסיבה זו לא הודפסו בסדרה זו הקונטרסים שכללו שיחות בלבד.

הסדרה החלה לצאת לאור בשנת תשכ"ב, כרך שני יצא לאור גם הוא בשנת תשכ"ב, והכרך השלישי יצא לאור בשנת תשל"ז. במהלך השנים נדפסו מהדורות נוספות (על ידי סניף קה"ת בכפר חב"ד, בשנים תשל"ג, תשל"ו, תשל"ט ותשמ"ו). בשנת תשע"ט נדפסה הסדרה כולה בהוצאה חדשה ומתוקנת על ידי מערכת אוצר החסידים.

קישורים חיצונים

הערות שוליים

  1. ד"ה "צהר תעשה", "קטנתי", "אין עומדים להתפלל", "ועתה שמע", "ועשו לי מקדש" ו"זכור".
  2. לקראת ראש השנה ה'תשפ"ד י"ל קונטרס מאמרי ראש השנה תר"צ, תדפיס מתוך הספר.
  3. ספרי קה"ת חדשים יצאו לאור לרגל כ"ב בשבט קישור לאתר חב"ד FM
  4. קה"ת, ברוקלין, תשפ"ב.
  5. בעיתונים הודפסו 60 מאמרים, אך השבע הראשונים נדפסו בלשון הקודש ולכן לא נכללו בספר.
  6. למעשה זהו הספר הראשון ב'שער' הראשון ב'היכל' של אדמ"ר הריי"צ.
  7. הקישור לספר זה הוא לאתר 'אוצר החכמה', והגישה מוגבלת בחלק מהעמודים למי שלא מנוי.
  8. יו"ד שבט תשנ"ב.
  9. 9.0 9.1 נכנס בהוצאה החדשה של ספר המאמרים תרצ"ד (קה"ת, תשפ"ב).