פתיחת התפריט הראשי
הרב יהושע העשיל צייטלין

הרב יהושע העשיל צייטלין (כ"ד בסיוון תרפ"ב - י"א בשבט תשמ"ח) היה משפיע קהילת חב"ד במונטריאול שבקנדה, שהתמחה לפרנסתו בשחיטה ואף שימש כמוהל.

תולדות חייםעריכה

נולד ביום כ"ד סיון תרפ"ב לאביו הרב אהרן אליעזר צייטלין בעיר הומיל שברוסיה.

את שנות ילדותו עשה יחד עם אחיו הבכור יהודה לייב - סמוך לאביו בעת ששימש כמשפיע ושו"ב בהומיל, בקולוניות קאמינא, טאראפיץ, מאזייסק בתחילת שנת תר"צ נשלח בן שבע שנים ללמוד תורה הרחק מהוריו.

את שנות נעוריו עשה בישיבות מחתרתיות, בשנת תרצ"א למד בישיבת תומכי תמימים ברדיצ'ב.

בשנת תש"ו ניצל ויצא יחד עם שאר אנ"ש אימו ואחיו לפוקינג; בי' כסלו תש"ז הגיע לפולין.

בהוראת אדמו"ר הריי"צ הגיע לתומכי תמימים פאריז.

בברכתו של אדמו"ר הריי"צ, נישא בט"ו שבט תש"ט לרעייתו רבקה, בתו של הרב יהושע זליג אהרונוב.

במונטריאלעריכה

בשנת תשי"א הגיע ר' העשיל מפריז להתיישב במונטריאול על פי הוראתו של הרבי; הרב המקובל ר' מנחם זאב גרינגלאס יחד עם האדמו"ר מטאש, סייעו לו רבות להיכנס לקנדה ואחמ"כ לקבל אזרחות. במשך השנה הראשונה התארח עם רעיתו אצל הרב גרינגלאס.

במשך שלושים ושבע שנים השפיע ר' העשיל על הקהילה במונטריאול שהלכה וגדלה, הקים קבוצות שיעורים בכל רחוב 'בלוק שיעור', שימש כמשפיע בישיבה, והרבה התוועדויות בביתו.

על פי הוראת הרבי בשנת תשל"ז לבצע בחירות למשפיע הוא נבחר במספר הקולות הגבוה ביותר.

שימש כשוחט ומוהל לקהילה, ר' העשיל היה קם מוקדם ועוזב את ביתו למשחיטה ע"כ היה קשה לו להתפלל במנין, על כך קיבל הנחיות מהרבי ביחידות לגבי עבודת התפילה א. מכיוון שאתה רגיל להתפלל לא עם המניין, עליך להשתדל להקפיד בעניית אמן-יהא-שמיה-רבא. ב. ביום-טוב, נכון יותר להשתדל [להתפלל] עם המניין. יכול אתה להתחיל לפני המניין כך שתוכל להמשיך עם המניין; כי אצל חסידים אומרים שיש לומר את 'הלל' במניין. ג. מסתמא לפני התפילה אתה לומד מאמר או קונטרס. [שכן] עם מה יוכל יהודי להתפלל? ד. ביום חופשי [=שבו פנויים מעבודה] בוודאי דבר נכון להאריך בתפילה. ע"כ ר' העשיל הקפיד מאד על תפילה במנין עד כדי מסידות נפש.

נפטר בי"א שבט תשמ"ח ומנוחתו כבוד בעיר מונטריאול שבקנדה.

משפחתועריכה

קישורים חיצונייםעריכה

לקריאה נוספתעריכה

  • מנחם זיגלבוים, חסידים ואנשי אמת, ביוגרפיה של הרב צייטלין ואביו
  • יוסף אשכנזי, אוצר החסידים - אישיותם ומשנתם החסידית של משפיעי חב"ד ברחבי תבל, בהוצאת חזק, תשע"ד