סינסינטי

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב קלמנסון מוסר את מפתח בית חב"ד לרבי

סינסינטי היא עיר בדרום-מערב מדינת אוהיו שבארצות הברית והיא העיר השלישית בגודלה באוהיו, כיום מספר היהודים החברים בקהילה היהודית בסינסינטי עומד על כ-20,000.

יהודים בסינסינטי[עריכה]

יהודים החלו להגיע בהמוניהם בשנים ת"ר-תר"ל (1840-1870), לאור הפיתוח הכלכלי באזור. בשנת תק"צ (1830) הכירה האסיפה הכללית של מדינת אוהיו בקהילה היהודית בעיר באופן רשמי. בתקצ"ו (1836) נחנך בית הכנסת הראשון בעיר.

החל משנת תק"צ (1830) החלו להגיע לעיר מהגרים מגרמניה, אשר השתייכו ברובם לתנועה הרפורמית והקימו בשנת תרמ"ב (1842) את קהילת "בני ישורון". המוסדות החשובים של התנועה הרפורמית בארצות הברית הוקמו בעיר: בית המדרש לרבנים של התנועה הרפורמית בעיר היווה אבן שואבת לרבים, ביניהם הרב והתאולוג אברהם יהושע השל, שהגיע אליו לאחר שברח מגרמניה הנאצית. השבועון "The American Israelite", אשר הוקם בעיר ב-1854, הוא הכתב העת היהודי הוותיק ביותר בארצות הברית.

חב"ד בעיר[עריכה]

בשנת תרצ"ב נבחר הרב אליעזר סילבר לרב העיר. הרב סילבר היה מקורב לחב"ד ואף נפגש עם אדמו"ר הריי"צ בעת ביקורו בארה"ב בשנת תרפ"ט, לאחר הסתלקות אדמו"ר הריי"צ היה בקירוב גדול עם הרבי, ועסק עמו בעניני הכלל. הרב סילבר כיהן כרב העיר עד לפטירתו בח' שבט שנת תשכ"ח.

לאחר פטירתו של הרב סילבר מילא מקומו הרב עזריאל זעליג שארפשטיין, וכיהן כרב הקהילה היהודית בסינסינטי מטעם "ועד העיר" עד לפטירתו בשנת תשס"ח, הרבי גם הנחה אותו איך להילחם ברפורמים.

בקיץ תשל"ה נשלח הרב שלום דובער קלמנסון על ידי הרבי. מיד עם בואו לעיר החל בפעולות, ורק בתוך זמן קצר בלבד הצליח לקבל בנין לתפילות ראש השנה ויום כיפור. ומשם המשיך בפעולותיו במשך השנים.

עם הגיעו פתח את ישיבת תומכי תמימים סינסינטי שלאחר מכן נסגרה עקב קשיים. הישיבה נפתחה שוב בשנת תשס"ד כמכון סמיכה שניהל הרב גור-ארי'ה. באלול תשס"ו הפכה הישיבה באופן רשמי לישיבה קטנה בהנהלתו של ראש הישיבה הרב גרשון אבצן.

במשך השנים עם ההרחבה המוצלחת של הפעולות הקימו כמה בתי חב"ד נוספים בעיר ובסביבותיה.

עיתון "חב"ד טיימס"[עריכה]

אחד מגליונות חב"ד טיים

עיתון "חב"ד טיימס" (באנגלית The Chabad Times) יוצא לאור על ידי חב"ד בדרום אוהיו, על ידי השליח הרב שלום בער קלמנסון מידי חודש. העיתון החל לצאת בשנת תשל"ז וכיום מופץ ב-23,000 עותקים. הרבי עודד את הוצאת העיתון, ואף התבטא בחמימות אודות העיתון.

מוסדות חב"ד שבסינסינטי[עריכה]

  • בית חב"ד סינסינטי, ה"שול" מנהל על ידי הרב שלום דובער קלמנסון.
  • בית חב"ד בלו אש - מנהל על ידי חתנו של הרב קלמנסון, השליח הרב ישראל מנגל.
  • בית חב"ד בקמפוס אוניברסיטת סינסינטי - מנהל על ידי השליח הרב יצחק קריגר.
  • בית חב"ד מייסון, מנהל על ידי בנו של הרב קלמנסון, השליח הרב יוסף יצחק קלמנסון.
  • בית חב"ד דייטון - מנהל על ידי השליח הרב נחום מנגל.
  • מחנה חב"ד (קעמפ חב"ד) מנהל על ידי חתנו של הרב קלמנסון, השליח הרב מנחם מענדל מאיעסקי.
  • ישיבת תומכי תמימים סינסנטי בהנהלתו של ראש הישיבה הרב גרשון אבצן.

ראו גם[עריכה]

לקריאה נוספת[עריכה]

  • גרשון אבצן, ‏קהילה חב"דית עתיקה נחשפה בזכות הדפסת התניא, שבועון בית משיח, גיליון 1393 עמוד 32 (תשפ"ד) קישור לשבועון בית משיח

קישורים חיצוניים[עריכה]