עולם העשייה הגשמי

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף עולם הזה)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
עולמות אבי"ע
עולם האצילות
כתר עליון · עתיק יומין · אריך אנפין · אבא עילאה מקנן באצילות · אבא עילאה · אמא עילאה · זעיר אנפין · מלכות דאצילות · אדם העליון · חשמל · פרסא
עולם הבריאה
אמא עילאה מקננא בבריאה · שרפים · מט"ט · י"ב בקר · מרכבה
עולם היצירה
מלאכים · חיות הקודש · סנד"ל
עולם העשייה
עולם העשייה הרוחני · אופנים · גלגלים · עולם העשייה הגשמי

עולם העשייה הגשמי הוא לשון הקבלה המתארת את עולם הזה הגשמי. מבואר כי עולם העשייה הגשמי הוא החלק התחתון בעולם העשייה, שהוא הרביעי בין ארבעת עולמות אבי"ע.

עולם הזה הוא העולם "התחתון שאין תחתון למטה הימנו" והוא "מלא קליפות וסטרא אחרא שהן נגד הוי' ממש".

התהוותו[עריכה | עריכת קוד מקור]

עולם העשייה הגשמי, בהיותו עולם גשמי, אין הוא מתהווה באופן של עילה ועלול. שאף באופן של השתלשלות וצמצומים רבים אי אפשר להיות התהוות של גשמיות מרוחניות אלא זהו רק בכוחו ויכולתו יתברך לבד.

ומה שהנפשות של העופות נמשכות מפני נשר שבמרכבה, והחיות מפני אריה שבמרכבה, והאדם מן האדם שעל הכסא, כל זה הוא רק בנפש, אבל הגוף הגשמי של העופות וחיות והאדם, לא נתהוו מבחינת רוחניות אלא זהו בכוחו של אין סוף ב"ה בלבד. והענין שלפני אין סוף ב"ה גשמיות ורוחניות שוים, להיותו בבחינת סובב ומקיף עליהם וממשיך חיות לכולם בשווה, ולכן ההתהוות אינה באופן של עילה ועלול אלא נבראת יש מאין. וביאור העניין: השתלשלות עילה ועלות היא שמתחתית הדרגה העליונה נמשכת ומתהוות הדרגה שלמטה ממנה[1], אבל למציאות ה'יש' הגשמי אין שום מקור[2]!

תכלית סדר ההשתלשלות וירידת העולמות[עריכה | עריכת קוד מקור]

תכלית כל סדר ההשתלשלות וירידת המדרגות מעולם לעולם הוא התהוות של עולם הזה הגשמי. שהרי כל העולמות הם בבחינת הסתר וירידה על אור אין סוף. אלא תכלית ירידת כל העולמות הוא שבעולם הזה הגשמי יש הנברא בטל ליש האמיתי על ידי קיום המצוות. (אף שקיום המצוות הוא גם בבחינה רוחנית, הרי תכלית המצוות הוא דווקא קיומם בעולם הזה).

ראו גם[עריכה | עריכת קוד מקור]

הערות שוליים

  1. כמו על דרך משל שמהדרגה הנמוכה שבשכל נולדות מידות, ומהדרגה התחתונה שבמידות (הבל הלב) מתהווה הדיבור.
  2. שהרי פשוט הוא, שככל שיפשיטו סברה שכלית עוד ועוד באין ספור הסברים ומשלים ודוגמאות לעולם לא יתהווה ממנה עניין גשמי. לדוגמא, "המחליף פרה בחמור" - כמה שיסבירו ויורידו את השכל עד שתינוק קטן יוכל להבינו עדיין פרה וחמור גשמיים לא יתהווה מזה.