לתשומת לבכם, אתר חב"דפדיה צפוי לעבור פעולות תחזוקה ושדרוג היום יום רביעי י"ד אייר (22/05/24).
החל מהשעה שמונה בערב לפי שעון ישראל, למשך כשלוש שעות. בזמן זה לא תתאפשר עריכה ובחלק מהזמן האתר לא יהיה זמין, נא היערכו בהתאם

ספר התולדות

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סט ספר התולדות

ספר התולדות היא סידרה הסוקרת את חייהם של הבעל שם טוב, המגיד ממזריטש ושל אדמו"רי חב"ד עד לאדמו"ר הריי"צ, כפי שתיעדו אדמו"רי חב"ד בעצמם בשיחותיהם ומכתביהם ובעיקר אדמו"ר הריי"צ. את הסדרה ערך הרב אברהם חנוך גליצנשטיין.

כתיבת הסדרה[עריכה]

היוזמה התחילה בשנות היו"דים כבשאותה תקופה כתב הרב גליצנשטיין מאמרים בביטאונים שונים. בתוך כך הוא קיבל מכתב מהרבי ובו נשאל אם יוכל לסדר מחדש את הספר בית רבי. הרב גליצנשטיין נענה בחיוב והתחיל לכתוב על הבעש"ט. כשסיים העביר את כתב היד לרבי. עבודתו נשאה חן בעיני הרבי שכתב לו שיעשה כדוגמתו על כל ששת אדמו"רי חב"ד.

במהלך עבודתו, הנחה הרבי את הרב גליצנשטיין שיכלול בסדרה רק סיפורים שספרו אדמו"רי חב"ד בעצמם ולא מסיפורי החסידים. הרב גליצנשטיין הסביר כי מסיבה זו אין ספר התולדות על חיי הרבי, היות ולא הרחיב לספר על קורות חייו[1].

במלאכת הכתיבה החל לפני יותר מחמישים שנה. הוא עבר על כל השיחות והאיגרות של האדמו"רים, תרגם וערך וסידר לפי פרקים. כל ספר הועבר אל הרבי לפני הדפסתו וקיבל את אישורו. הסדרה מופיעה בהוצאת סניף קה"ת כפר חב"ד ומכילה ארבעה עשר כרכים.

ספר התולדות אדמו"ר מהר"ש[עריכה]

ספר התולדות שערך הרבי
הוצאת תשע"ג

בשנת תש"ז ערך הרבי בעצמו את ספר התולדות אדמו"ר מהר"ש, על פי רשימות ושיחות אדמו"ר הריי"צ. בשנת תשע"ג יצא בשנית. ר' שמואל קרקובסקי לקח על עצמו את הוצאת הדפסת הספר, והרבי כתב לו "גודל זכות פרסום הספר הנ"ל בוודאי אין צריך ביאור למר ולדכוותי'".

כמו כן בספר רשימת מאמרי אדמו"ר מהר"ש.

במשך השנים נתגלו עוד שיחות וזכרונות אודות הרבי מהר"ש, וכשר' חנוך גליצנשטיין ערך את ספר תולדותיו של אדמו"ר מהר"ש, הוא התבסס על חיבורו של הרבי בתוספת השיחות שהגיעו לידיו אז.

קישורים חיצונים[עריכה]

הערות שוליים

  1. ועד תלמידי התמימים העולמי, קובץ לחיזוק ההתקשרות גליון פ עמ' 6.