מרכבתא עילאה

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מרכבתא עילאה הוא מעמדם של האבות בעולם האצילות, שהם בבחינת מרכבה לזעיר אנפין של עולם האצילות, ומנשאות הם אותו לבחינת אריך אנפין. מרכבה זו נעלית מן מרכבתא תתאה, שהוא מעמדם של השבטים בעולם הבריאה, וכן ממרכבה דיצירה שהיא המרכבה של חיות הקודש.

אופן ביטולה[עריכה]

מלבד עליונותה של "מרכבתא עילאה" המצטינת בזה, שהביטול לה' בדרך זו, הוא ביטול בדרך ממילא, כביטול האברים הבטלים ממילא לרצון הנפש, בלי ציווי ואמירה להם כלל, הנה עוד זאת מעלת מרכבתא עילאה, מביאה להעלאה והמשכה גבוהה ביותר, ופעולתה היא - לחדש הנשמות. שלא כמו ביטול המרכבה שבחיות הקודש הממשיכים השפעות, שהן רק לצורך קיום העולם.

פעולתה[עריכה]

המרכבה מעלה את זעיר אנפיןספירות) של עולם האצילות, לאריך אנפין. כלומר, אברהם הוא בחינת מרכבה לספירת החסד של עולם האצילות, יצחק הוא בבחינת מרכבה לספירת הגבורה של עולם האצילות, וכן יעקב הוא בבחינת מרכבה לספירת התפארת של עולם האצילות.

על ידי מסירות נפש לה' בתשוקה וצמאון להכלל ולהבטל באור אין סוף ברוך הוא ממש, העלה היא את מדותיו של הקב"ה אליו בבחינת ביטול, כמאמר "לך ה' הגדולה והגבורה" וכו', להיות נמשך בם ועל ידם גלוי אלקות ואור אין סוף ברוך הוא ממש.

ראו גם[עריכה]

(חלק מהחומר בערך נלקח מהספר "ערכים בחסידות")