מגן אבות

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מגן אבות
שער הספר 'מגן אבות' להוצאה הראשונה
מידע כללי
מאת רבי שלמה זלמן שניאורסון
סוג מאמרי חסידות
הוצאה
שנת הוצאה תרס"ב
עורך יהודה לייב שניאורסון

מגן אבות הוא ספר מאמרי חסידות של רבי שלמה זלמן שניאורסון האדמו"ר מקאפוסט. הספר מכיל "דרושים יקרים, מאירים כספירים, מעוררים הלבבות לעבודת ה', על סדרי פרשיות התורה ומועדים"[1].

הספר נדפס על ידי בנו יהודה לייב, לאחר הסתלקותו, בשנת תרס"ב. הספר נקרא בשם "מגן אבות" מאחר שהוא בגימטריה של שמו - שלמה זלמן. הספר מכיל שבעה חלקים, כאשר החלק השביעי מכיל מאמרים שלא נכתבו על ידי רבי שלמה זלמן, אך היו למראה עיניו.

מאמריו של הרש"ז - הם לרוב מאמרים, עמוקים ומפורטים, אך כתובים בלשון קצרה ובהירה . המאמרים בספר מיוסדים על תורת הצמח צדק עם תוספת ביאור[2].

בשל ההסכסוך שהיה בין החסידויות, נמנעו בחב"ד ללמוד במשך שנים רבות בספר, אך עם זאת לחסיד ששאל על לימוד בספר מגן אבות, ובצירוף מקרה שמספר החסיד על כך ששמע מחסידים שמזלזלים בספר זה, כתב לו אדמו"ר הריי"צ:"על דבר הספר מגן אבות כבר אמרתי בזה כי מי שילמד אם רק הלימוד הוא כדבעי - טוב הוא. ומה שכותב אודות המסופר הנה בכגון דא נאמר אוטם אוזנו משמוע""[3].

הרבי בשיחה עם גיסו עם הרש"ג ציין שהמאמרים ב"מגן אבות":"הם מאמרים עריבים" ("זיי זיינען געשמאקע מאמרים"), והם מיוסדים על תורת הצ"צ בתוס' ביאור", הרש"ג גם הוסיף ש:"לפנים הייתה מחלוקת בין חסידים אם יכולים ללמוד את ה'מגן אבות'. אבל כיון ששמעתי מכ"ק מו"ח אדמו"ר כנ"ל - התחלתי ללמוד בו..."[4].

ראו גם[עריכה | עריכת קוד מקור]

קישורים חיצוניים[עריכה | עריכת קוד מקור]

הערות שוליים

  1. לשון שער הספר.
  2. ראה בהמלך במסיבו, חלק ב' עמ' פה, והקדמת המדפיס.
  3. אגרת מי"ג אייר ת"ש.
  4. המלך במסיבו ח"ב עמ' סז ואילך.