סמל חבדפדיה.png

הידעת? אנשי חינוך, עיתונאים וסופרים נעזרים במידע שבחב"דפדיה ומעבירים אותו לרבבות
לחצו כאן לתרומה ועזרו לנו להפיץ את מעיינות החסידות בצורה הטובה ביותר

יוסף רוזין (ד"ר)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ד"ר רוזין בתצלום מהשנים בהן כיהן כנציג הג'וינט בברית המועצות

ערך זה עוסק ביוסף רוזין (ד"ר). אם התכוונתם לרבי יוסף רוז'ין - הרגוטשובי, ראו יוסף רוזין.

הד"ר מר יוסף רוזין (תרל"ז - כ"ט באדר תש"ט), היה נציג הג'וינט בברית המועצות, ומראשי התומכים והמסייעים בפעילותו של אדמו"ר הריי"צ.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בשנת תרל"ז לאביו ר' דובער.

בתקופה שלאחר מלחמת העולם הראשונה שימש כנציג הג'וינט, ובמסגרת זו סייע להרמת המצב הגשמי של יהודי ברית המועצות, באמצעות פתיחת מפעלים ליהודים, אגודות שיתופיות, בתי ספר, מתקני בריאות, ועוד פעולות רבות.

הקשר הראשון שלו אשר באמצעותו נחשף לפעילות החב"דית העניפה בהנהגת אדמו"ר הריי"צ הייתה באמצעות ד"ר ולדימיר חאבקין[1], בשנת תרפ"ד.

בעקבות מפגשים ישירים והתכתבויות ענפות עם אדמו"ר הריי"צ ועושי דברו, החל להפנות תקציבים גדולים לפעילות החב"דית תחת סעיפים שונים של סיוע, ובכך התאפשרו פעולות רבות של החזקת היהדות בכל משך תקופת כהונתו בתפקיד, שנמשך כ-14 שנה.

בהתכתבויות החשאיות אליו ובקשר אליו, קיבל מספר כינויים מחתרתיים על מנת לעקוף את מעקב הצנזורה, ביניהם: שושן, שושנה, הרופא, פורת, הגר"י, הש"ך[2].

על גודל הערכתו של אדמו"ר הריי"צ לסיועו הכביר ניתן ללמוד ממכתבו אל הגאון ר' שלמה יוסף זוין, למעלה מחצי שנה לאחר שסיים ד"ר רוזין את תפקידו[3]: "חפצי לבקש . . להעריך חוברת על אודות אישיותו ומעשיו הטובים של ידידי רב פעלים מר יוסף שי' ד"ר ראזין, אשר הצטיין במרץ עבודתו ועזרתו לאחב"י שומרי דת, אף כי בעצמו הי' רחוק מזה בתחלה, וחסדו הגדול את הלומדי תורה והרבנים..."[4]. על אישיותו של ד"ר רוזין עצמו כתב אדמו"ר הריי"צ: "איש דגול מרבבה, בעל מידות תרומיות, משכיל אל דל"[5].

נפטר בכ"ט אדר תש"ט. לזכרו, הקדישה הוצאת קה"ת מהדורה אחת של סידורי תהילת השם שיצאה לאור סמוך לפטירתו.

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. ספר השיחות תרפ"ז עמוד 141.
  2. כינוי זה השתמש בכתב מזוזה, כאשר האותיות העוקבות הם 'הרי', שראשי התיבות שלהם הוא "הר' יוסף.
  3. בשעה שכבר לא היה מה לצפות ממנו לעזרה נוספת.
  4. מכתב אלול תרצ"ט.
  5. אגרות קודש חלק א' עמוד תעג.