יוסף יצחק פריז

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יוסף יצחק פריז

הרב יוסף יצחק פריז[1] (יליד שנת תש"י, 1950) הוא מנהל מוסדות החינוך 'פרנדשיפ סירקל' לילדים מיוחדים ורשת החינוך הבינעירוני 'פרי היברו' במונטריאול.

תולדות חיים[עריכה | עריכת קוד מקור]

נולד בארץ ישראל בה' אלול תש"י לאביו ר' ברוך פריז.

בשנת תשכ"ט ניסה להקליט את היחידויות שנערכו בחדר של הרבי ללא רשות וכן לגנוב מאמרים, והרבי דיבר על כך בשבת בחריפות[2] על ההתעסקות בענייני גניבה במקום לשקוע בלימוד חסידות ונגלה, הרבי התייחס להשוואה שניסה יוסף יצחק לעשות בינו לבין סביו ר' אברהם פריז שגם הוא גנב מאמרים בלי רשות, ואמר: "רצונך להידמות לאברהם פּאַריז?! – אברהם פּאַריז למד חסידות והי' "אַן אמת'ער חסידישער תמים", וכאשר "גנב" מאמרים – ידע הרבי מזה, ואמר: "תבוא עליו ברכה"... והוסיף, שהלואי היו עוד חסידים עושים כן!... אבל אתה בחור'ל – הנך אפרוח שלא נפקחו עיניו!..."[3].

בהגיעו לגיל נישואין, התחתן עם מרת סימה בתו של הרב יהודה לייב צייטלין ממייסדי הקהילה היהודית במונטריאול, שיסדה את מוסד לימוד יהדות לצעירים.

לאחר חתונתו הוא ביקש מהרבי הכוונה האם להיות רב או ראש ישיבה ובסוף המכתב ציין אפשרות נוספת להמשיך את הפעילות שרעייתו התחילה. הרבי חצה קו על כל האפשרויות ועל האפשרות האחרונה הוא כתב נכון מאוד.

היום הוא מנהל המוסדות 'פרנדשיפ סירקל' לילדים מיוחדים ורשת החינוך הבינעירוני 'פרי היברו' במונטריאול ורכשו בניין ששימש כישיבה בעבר.

קישורים חיצוניים[עריכה | עריכת קוד מקור]

הרב יוסי פריז: להמליך את הרבי בפועל ממש, דברי התעוררות משנות הנפלאות אודות קבלת מלכותו של הרבי כמלך המשיח, קובץ ועד חיילי בית דוד לקראת י' שבט תשפ"א (ע' 33 - 37)

הערות שוליים

  1. בקשר לקריאת שמו ע"ש כ"ק אדמו"ר מהוריי"צ; ראה בספר ימי בראשית ע' 100
  2. לשון ההנחה: "וכן דיבר אודות בחור מסויים, שבמקום להתנהג כמו בחור חסידי (להתייגע בלימוד התורה נגלה וחסידות, ובאופן שגם בלמדו נגלה ניכר עליו שהוא בחור חסידי, שלומד מתוך חיות וכו') – עוסק בגניבת מאמרים, ומחפש דרכים (ע"י מכשירים שונים) לראות ולשמוע מה שנעשה מעבר לדלת החדר... שזוהי העזה שאין כמוה, היפך השו"ע והיפך דרכי החסידים!" - אות י"ט בשיחה.
  3. שיחת שבת פרשת במדבר תשכ"ט, תורת מנחם, חלק נ"ו, עמ' 209.