חריש

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

העיר חריש הינה מועצה מקומית במחוז חיפה בצפון הארץ, הממוקמת סמוך למחלף עירון, מזרחית לכביש 6. בעיר פועלות 2 קהילות חב"דיות בצמיחה המונות מעל ל-80 משפחות.

העיר הממוקמת בסמיכות יחסית לכביש תחבורה ראשי המאשר הגעה מהירה למרכז הארץ, חווה בשנים האחרונות צמיחה מהירה המאופיינת בתנופת בניה לצד אכלוס נרחב.

היסטוריה[עריכה]

היישוב הוקם בשנת תשמ"ב על ידי 'הקיבוץ הארצי', בסמיכות ליישוב קציר, על מקומה של היאחזות נח"ל שקדמה להתבססות היישוב. בשנת תשנ"ג בשל פרוץ האינתיפאדה הראשונה והסמיכות הייחסית של היישוב ליישובים הערביים בוואדי-ערה, ננטש הקיבוץ, ובמקום התושבים החזיקו במקום פלוגה של לוחמי מג"ב.

עם שוך האינתיפאדה, קודמה החלטת ממשלה להפוך את המקום לעיר בעלת 30,000 תושבים. בשנת תשנ"ה הושלמה בניית 300 יחידות דיור ראשונות, אך האכלוס לא צלח, ובשנת תשס"ח נעשה נסיון נוסף להכריז על חריש כמרחב תכנון מיוחד שיאפשר תכנון ופיתוח אזורי מהירים, תוך מטרה שהוא יהפוך לפתרון למצוקות הדיור של הציבור הדתי והחרדי.

העיר המשיכה לסבול מדשדוש בהתפחות, ורק בסביבות תשע"ה החלה נהירה למקום והיא החלה להתאכלס בקצב מזורז. בעקבות ההצלחה, בשנת תש"פ הוגשה המלצה למשרד הפנים להרחיב את גבולות השיפוט של חריש, כדי לאפשר את המשך פיתוחה והפיכתה לעיר של כ-100,000 תושבים.

כחלק מהתכנון להפיכתה של העיר למרכז עירוני מהגדולים בישראל, מתוכננת לקום בעיר תחנת רכבת, והיא צפויה להיות מחוברת באופן ישיר לכביש 6.

נכון לשנת תשפ"ב מתגוררים בחריש מעל ל23,000 תושבים.

קהילת חב"ד[עריכה]

אוכלוסיית חב"ד המקומית, מונה מעל ל-80 משפחות, והינה הקהילה החרדית הראשונה שקבעה את משכנה בעיר. הקהילה זוכה ליחס חם מראש המועצה מר יצחק קשת[1], ומצויה ביחסי ידידות עם שאר הקהילות בעיר[2].

בעיר ישנם שלוש קהילות חב"ד, האחת בראשות שלוחי הרבי בעיר, כאשר רב הקהילה הוא הרב לוי יצחק אפשטיין[3] מרכז הקהילה הוא במתחם בית חב"ד 'בית כנסת חב"ד היכל מנחם' ברחוב הרימון 7. הקהילה השניה 'בית מנחם - מאור החסידות', בראשות רב הקהילה הרב שלום דן וגבאי בית הכנסת ר' אהרון פרחי ור' חיים בנטוזה, בבית הכנסת חב"ד ברחוב הרימון 2. השלישית בשכונת בצוותא בניהול ר' שחר שלג.

ארגוני ומוסדות חב"ד בעיר[עריכה]

לקריאה נוספת[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

כך חגגו את המבנה החדש בחריש

הערות שוליים