חברת גמילות חסדים - שומרי שבת

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חברת גמילות חסדים - שומרי שבת הינה אגודת חסד המעניקה הלוואות לחסידי חב"ד ושומרי תורה ומצוות בניו יורק. האגודה זכתה ליחס מיוחד מהרבי שהיה תורם לקופת הגמ"ח בקביעות, והיה מכבד את הגבאי והמנהל שלה בקביעות בשבת משפטים בעת ההתוועדות להכריז על הגמ"ח, ואף הסכים כי הגמ"ח יהיה תחת נשיאותו.

היסטוריה[עריכה | עריכת קוד מקור]

האגודה נוסדה בשנת תרס"ט-תר"ע[1] בניו יורק על ידי הרב אברהם ווקסברגר, ומשרדה היה ממוקם בבית הכנסת צמח צדק בעיר.

מטרת האגודה הייתה לסייע למאות שומרי השבת שנאלצו לחפש בכל שבוע מחדש מקום עבודה חדש בשל התעקשותם להקפיד על שמירת השבת. מפעולותיה של האגודה בשנותיה הראשונות כמעט ולא נותר תיעוד.

בשנת ת"ש הצטרף הרב יוחנן גורדון כחבר האגודה, וקיים נסיעות קבועות לאיסוף כספים מקופות האגודה.

בשנת תש"ב החל אדמו"ר הריי"צ לתרום לאגודה באופן קבוע, ואף כתב מכתבי עידוד לאנ"ש בהן קרא לתרום לפעילות האגודה.

בעקבות פטירת הגזבר ר' צבי הירש פדנס בי"א שבט תש"ה, התמנה בשנת תש"ז למלא את מקומו ר' אברהם זאב שרפשטיין ששימש עד אז (החל משנת תר"צ) כחבר ההנהלה).

בשנת תשי"א הסכים הרבי כי הגמ"ח יפעל תחת נשיאותו.

לאחר פטירתו של הפרזינט בשנת תש"ו, ושל הרב שרפשטיין בכ"א כסלו תשי"ד, נותר הרב גורדון לבדו לנהל את הגמ"ח, והחזיק בתפקיד זה עד לפטירתו בשנת תשכ"ט.

לאחר פטירת הרב גורדון, עבר ניהול הועד לידי חתנו הרב שמעון גולדמן.

בעשורים הראשונים לפעילות הגמ"ח נע מחזור הכספים שנתנו בהלוואה במשך כל שנה סביב ה-10,000$, ועם השנים הלך מחזור הכספים וגדל עד שבשנת תש"ס הגיע היקף המחזור מעל ל-2,250,000$.

מנהלי הגמ"ח זכו להוראות שונות מהרבי, ביניהם הורה הרבי שבקופת הגמ"ח לא צריך להיות מונח סכומי כסף, ואף אם אין נצרכים הזקוקים להלוואות, ישנה מצוות גמ"ח גם לעשירים.

בתקופת הבריחה הגדולה מקראון הייטס, הורה הרבי לקרן לעסוק גם בהלוואות לרכישת בתים במטרה להיאבק על צביונה של קראון הייטס, דבר שיוסיף בוודאות בסופו של דבר ברווחתם של כלל התושבים[2].

לאורך כל שנות נשיאותו של הרבי, נהג לערוך התוועדות מיוחדת בשבת פרשת משפטים בה נהג לדבר על הפסוק 'אם כסף תלוה את עמי', ולעורר על השתתפות ותרומות לקופת הגמ"ח, והיה מכבד את הגבאי של הגמ"ח לחבוש שטריימל לראשו ולספר סיפור חסידי לפני שמזמין את הקהל לדינר השנתי לטובת האגודה.

חברי הועד[עריכה | עריכת קוד מקור]

לקריאה נוספת[עריכה | עריכת קוד מקור]

  • מבית הגנזים - לקט צילומי מסמכים הקשורים עם פעילות הגמ"ח, עמודים שנה-שס
  • תשורה ממסיבת מלוה מלכה 'גמילות חסדים שומרי שבת', ניו יורק תש"ס
  • 10 עובדות חב"דיות - קרן גמילות חסדים, שבועון בית משיח גליון 1202 עמוד 53, כ"ו שבט תש"פ

קישורים חיצוניים[עריכה | עריכת קוד מקור]

  • סך הכול קובץ וידאו קישור לאתר בית חב"ד הוראות הרבי בקשר לניהול הגמ"ח, בתוך ראיון וידאו עם חתנו של מנהל הגמ"ח הרב יוחנן גורדון

הערות שוליים

  1. ב'מבית הגנזים' עמוד שנה נדפס שהחברה נוסדה בשנת תר"ע, ואילו בקובץ שיצא לאור לקראת המלוה מלכה השנתי בשנת תש"ס נדפס כי החברה נוסדה בשנת תרס"ט.
  2. שבועון בית משיח גליון 1202 עמוד 53, כ"ו שבט תש"פ.